Večer s Martinem Ryšavým

Film, Volný čas, Hudba

V pátek 7. října proběhne v rámci Týdne knihoven v prostoru brandýského klubu Egzyl (v brandýském kině) komponovaný večer se spisovatelem, scénáristou a režisérem Martinem Ryšavým. Ryšavý se zde představí nejen jako prozaik či dokumentarista, ale také jako člen velmi neotřelého avantgardního hudebního uskupení, které již několik let vystupuje pod názvem Bouchací šrouby.

 

Akce začne v 18:00 hod. projekcí dokumentu „Medvědí ostrovy“, v němž se Ryšavý vrací do prostředí ruské dálnovýchodní Republiky Sacha (Jakutie). Film se věnuje lidem z nejodlehlejší části tohoto území, kterou je Nižněkolymský okres, především pak správcům rezervace ledních medvědů, nacházející se na Medvědích ostrovech ve Východosibiřském moři při ústí řeky Kolymy. Sleduje jejich putování na opuštěnou polární stanici na ostrově Čtyřsloupový, kde několik dní zůstávají, loví a mluví spolu. Film je portrétem krajiny, její minulosti a člověka v ní.

 

V 19:00 hod. bude následovat autorské čtení z románu „Vrač“, oceněného cenou Magnesia Litera 2011 za nejlepší román roku. Hlavní postavou knihy je bývalý režisér Gučev, který prošel řadou regionálních i experimentálních divadel, ale v současnosti je zaměstnán jako dispečer moskevských komunálních služeb. V nepřetržitém proudu řeči vypráví svérázně a v tragikomickém duchu o absurditách života v současném Rusku.

 

Ve 20:00 hod. začne hudební část programu, v níž se představí kapely Bouchací šrouby a Ústecká špína. Lyská kapela Bouchací šrouby stojí tak trochu mimo snadno pojmenovatelné proudy, nejlépe se k ní asi hodí slova „alternativní“ a „industriální“. Vedle běžných hudebních nástrojů v ní lze slyšet například bassběžku, kosu nebo rádio.

 

Večer uzavře koncert kapely Ústecká špína. V klasické sestavě kytara-basa-bicí hraje tato hard-rocková formace hlavně na malých scénách. Její tvorba navazuje na působení sestavy z let 1972-3, která musela ukončit svou činnost pro závadnost hard-rockového repertoáru. S jistým zadostiučiněním hraje v současnosti tehdy zakázané skladby, ovlivněné Jimy Hendrixem, Led Zepelin a Deep purple.

 

Na organizaci akce se podílejí kinoklub Egzyl a Knihovna Eduarda Petišky. Vstupné je 60 Kč.

Účinkují

spisovatel a dokumentarista Martin Ryšavý

 

kapely Bouchací šrouby a Ústecká špína

Termíny