Priessnitz

Volný čas, Hudba

Punkoví Chlapi z práce z konce 80. let jsou označováni jako předchůdci současných Priessnitz. Cesty hlavních postav dnešních "Mágů z hor" Petra Kružíka (kytara) a Jaromíra Švejdíka (skladatel, textař) se setkaly ovšem mnohem dříve. "Ležel jsem se žloutenkou v jesenické nemocnici spolu se známým Jarouše, který mu o mně řekl. Jaroušova kapela zrovna sháněla kytaristu a tak mě vzali, protože jsem měl zesilovač, kytaru a uměl tři akordy. Asi ale hlavně kvůli tomu zesáku..."

Kapela má původ už v 80. letech jako punkové seskupení Chlapi z práce, název Priessnitz přijali během roku 1989. Prvotní osazenstvo kapely tvoří Jaromír  Švejdík - zpěv, Petr Kružík - kytara, Libor Halíček - basa, Ladislav Kolompár - bicí. V roce 1991 nahrávají první album nazvané Freiwaldau (německý název Jeseníku), které o rok později vychází na značce Legend. Syrová deska obsahuje také skladbu Sny, jež se stává hitem a kapelu provází až do dneška. 

Hned po roce se skupina opět vydává  do studia a točí další desku - Nebel, ta pak vychází opět u Legendu. V roce 1994 zde vydávají Hexe (vychází u Bontonu). V té době už kapela hraje bez Jiřího Vaculíka pouze ve čtyřech. Na albu se mimo zpěvu a textu podílí Jaromír Švejdík také jako výtvarník obalu, v čemž pokračuje i na další desce. 

Po Hexe se kapela nachází v hlubokém  útlumu a dochází k personálním změnám. Po dvou letech vydávají  album Seance (1996) u Indies produkované Janem Muchowem. K muzice přibyly smyčce a jsou od prvotní úderné jednoduchosti posunem k bohatším aranžím a výše zmiňované písničkovější tváři. 

Dalším albem Priessnitz je komorní  Potichu? - soubor akustických verzí starších věcí obohacený o novinky Děláže a Město duchů. Priessnitz nadále spolupracují s Janem Muchowem a nebojí se ani remixu svých skladeb z dílny osobností české taneční scény.  Dalším ukročením k jinému hudebnímu směru je pak spolupráce s Jesenickým smyčcovým orchestrem a natočení několika písní, které pak vycházejí na CD k oslavám dvoustých narozenin Vincenze Priessnitze. 

Na přelomu století kapela natáčí  dlouho očekávanou novou desku s pracovním názvem Na sever od ráje, která se nakonec pod názvem Zero (obalu se ujímá jesenický grafik Filip Raif) dostává k natěšeným posluchačům v roce 2001 na značce Escape. 

Po vydání Zera kapela pilně  obráží české kluby. Po odchodu druhé kytary se sestava vrací k původní podobě a Priessnitz se dostávají do svého obvyklého tvůrčího útlumu. Po této odmlce kapela přichází s nápadem nechat své věrné hlasovat na webu o složení živého alba. Playlist (2004) nahrává v takřka domovském klubu Akropolis na jaře 2004. 

Po čtyřletém čekání na další řadovou desku s novými skladbami nastupuje kapela na konci roku 2005 do studia a nahrává novou desku Stereo (2006), kterou pokřtí na velkém koncertě v Jeseníku. 

Jaromír  Švejdík je ale znám i z dalších svých projektů - díky kapele Umakart anebo díky spojení s Jaroslavem Rudišem na železničářské trilogii komiksů Alois Nebel. 

Jestli se dá  nějaká česká kapela označit za kultovní, tak jsou to právě Priessnitz. Nenechte si ujít koncert v Mersey klubu 15.9.2011 od 20 hodin!

Termíny