8. Mezinárodní Folkový Festival "Na rynku v Bystřici"

Volný čas, Hudba

Valašský soubor písní a tanců Rusava spolu s Městem Bystřice pod Hostýnem a Folklorním sdružením ČR pořádají ve dnech 1. - 3. července již poosmé Mezinárodní folklorní festival "Na rynku v Bystřici". Hlavní část programu včetně krojovaného průvodu, taneční dílny pro diváky či řemeslného jarmarku se bude konat v sobotu 2. července. Festival ale začne již v pátek večer a skončí nedělním rozloučením se zahraničními soubory na bystřickém zámku.


V sobotu 2. července od 10 hodin se mohou diváci těšit na dopolední program dětských souborů pod názvem "NA CO SI ZAHRAJEM ...", lidový jarmark, kde své umění budou předvádět řemeslníci z různých oborů, odpolední slavnostní průvod městem a od 15 hodin odpolední vystoupení dospělých souborů z České republiky i zahraničí. „Po skončení programu na pódiu u nás diváci neodcházejí. Naopak, začnou sami tancovat," uvedl P. Stanovský. Oblíbený program s názvem "TANCUJTE S NÁMI" je příležitostí naučit se od zahraničních souborů jejich národní tance. Tančit a hrát se bude až dlouho do noci. V případě špatného počasí bude pořad přesunut do sportovní haly Sušil.

V neděli 3. července od 19 hodin se účinkující i diváci znovu sejdou na nádvoří zámku v Bystřici pod Hostýnem k tradičnímu loučení se s festivalem. V případě špatného počasí bude pořad přesunut do sálu Sušil.

Účinkují

Valaši z Rusavy budou hostit exotický soubor Fundación Artísticadel
Tundama z Kolumbie a dětský soubor Malá Rusava se ujme souboru Volkskunst Groep Tijluyelenspiegel z Belgie. Kromě nich na festivalu vystoupí také Ballet Folklórico del Estado de Michoacán z Mexika,
Tubil Ankara z Turecka a domácí soubory Lipina z Vracova, Jasénka ze Vsetína, Rusavjan z Rusavy, Pišťaličky, Malá Lipta, Malá Rusava a zatančí si i pořadatelský soubor Rusava.

Termíny