S krajánkem podél řeky

Volný čas, Pro děti, Turistika

Poslední předprázdninová výprava zavede sobotníky na místo velmi speciální a počet průvodců se opět rozšíří. Ing. Vítězslav Veselý, pokračovatel známého táborského mlynářského rodu, totiž pozval příznivce sobotního poznávání městských zákoutí do rodinného mlýna.

Ve 14:00 18. června se tedy zájemci o netradiční vycházku sejdou v Bechyňské ulici u autobusové zastávky Švehlův most. Čeká je prohlídka mlýna, který mlýn Matěj Veselý zakoupil v roce 1661. V devadesátých letech se opět vrátil do rukou rodiny Veselých, kteří zde na čas obnovili mletí obilí. Dnes se však ve mlýně místo bílé mouky vyrábí elektrická energie.

Staré časy mlynářského řemesla připomene vodní kolo, které řeka Lužnice vesele roztáčí, i vyprávění historika Stanislava Zity, ve kterém se vydáme v duchu s krajánkem podél řeky a seznámíme se alespoň částečně s mlynářskými rody a jejich činností v okolí. Pro děti budou připraveny úkoly a hravé listy, aby pronikly do řemesla mlynářského. Zjistí, jak funguje mlýnský náhon, co byly vantroky nebo kdo byl stárek a kdo mládek.    

Věříme, že setkání třetí červnovou středu bude pro všechny zúčastněné bez rozdílu věku příjemné a poučné. Pro holčičky a kluky, kteří se zapojili do muzejní soutěže Sobotníci na stopě, je to poslední možnost vyřešit některé ze záludných otázek o městě Táboře, neboť na úterý 21. června byla stanovena uzávěrka pro odevzdání prací.

 

Termíny