Oheň a voda. Sibiřský šaman v Bystrci

Hudba, Pro děti

 

Sibiřský šaman Gendos Čamzyryn a muzikoterapeutka Svatava Drlíčková vystoupí na koncertě v sále restaurace Hvězda (U Zoologické zahrady 3, Brno-Bystrc) v neděli 26. června ve 14 hodin.

Tuvinský šaman, hudebník, mistr a učitel hrdelního zpěvu Gendos pochází ze Sibiře, z ruské autonomní republiky Tuva. Jeho umění vychází z místních tradic; už jeho dědeček byl šaman a Gendos se brzy vydal stejnou cestou. Archaický způsob zpěvu, tzv. alikvótní vokál, hypnotizuje posluchače a dodává jim pozitivní energii. V rozvíjení sibiřských tradic spolupracoval Gendos i se známými osobnostmi světové etnické scény, jako jsou sibiřská zpěvačka Sainkho Namtchylak nebo kapela Yat-Kha. Svůj styl, mísící šamanskou kulturu s prvky jazzu, označuje Gendos jako "sham beat".

Gendos spolupracuje s muzikanty z Tuvy, jako jsou Biosynthesis a Sainkho Namchylak, Hun Huur Tu nebo Alex Sayaa (ex Yat-Kha), ale i s věhlasnými evropskými muzikanty (Tim Hodgkinson a Ken Hyder z Velké Británie ve skupině K-Space). Kromě těchto skupin se věnuje i několika svým dalším projektům, jako je Gendos West Trip, který kombinuje tradici se současnou elektronikou nebo GenDOS, což je spojení tuvinské tradice s rockovou úderností. Gendos je mistrem "kargyraa" nejníže položeného rejstříku ze třech základních stylů "khoomei" - hrdelního zpěvu. Kargyraa patří k šamanské totožnosti hudebníka, totožnosti svázané s kořeny "šamanského dřeva", tzn. nejnižší, podzemní sféry.

Jeho vystoupení vždy obsahuje mystické a šamanské prvky a každý koncert je zároveň divadelním představením a mystériem, které beze zbytku přitáhne pozornost přítomných. Vystoupení začíná rituálem očištění scény. Šamanova činnost je doprovázena zvukem rituálních nástrojů, plechového druidského bubnu, buddhistického zvonku, tuvinské brumle nebo šamanského bubnu. Všechno se odehrává v očišťujícím oblaku kouře z artysu, tuvinského "kadidla", vyrobeného z byliny, která roste v horách Sibiře.

Gendos nás uvádí do světa asijských stepí, sibiřské tajgy, minulosti a budoucnosti. Svým zpěvem skládá hold rodičům, tajze, která je jeho domovem, nekonečnému prostoru, přeměřovanému jen stády koní, zvířatům, vodě, větru. V písních, které Gendos zpívá, se setkáváme s předky, kteří se účastnili výprav Džingischána, s kupci, kteří na hřbetech velbloudů překonávali vzdálenosti mezi Kyzylem a Pekingem, s dívkou, kterou svádí mládenec, hrající na dospulur.

Gendos Čamzyryn je mistrem hrdelního zpěvu ve všech jeho polohách, který se prolíná sintuitivním zpěvem Svatavy Drlíčkové. Jejich tradiční nástroje ladí, jako kdyby spolu vedly rozhovor. Kdo se zaposlouchá do spojení tuvinské a moravské hudby bude mile překvapen, jak jsou si blízké. Jako kdyby se kořeny národů navzájem prolínaly, hledaly a odrážely se vsrdcích, jež jsou plné hudby. Tam se také všechny tóny rodí.

Vstupné na koncert je 150 korun pro dospělého a 100 pro děti.

Ke stažení

Pozvánka na koncert (PDF)

Související

Genadij "Gendos" Čamzyryn

 

Účinkují

Genadij "Gendos" Čamzyryn, Svatava Drlíčková

Termíny