KONCERT JAROSLAV HUTKA / ALISON

Hudba

15. červenec · 19:30 - 23:55 HRAD LOKET NÁDVOŘÍ VSTUP 100KČ
http://www.facebook.com/pages/hrad-Loket/235878558249?v=wallJaroslav Hutka (*21. dubna 1947 v Olomouci) je český folkový hudebník, skladatel a písničkář.
http://www.hutka.cz/new/index.html
http://www.facebook.com/pages/ALISON/188251054441

Studoval na pražské uměleckoprůmyslové škole. Na konci šedesátých let začal vystupoval s Vladimírem Veitem (Hutka a Veit). Později se svým vlastním hudebním programem, ve kterém mimo jiné popularizoval moravské lidové písničky. Získal si velké množství příznivců, několikrát byl vyhodnocen jako písničkář roku. Byl zakladatelem a členem folkového sdružení Šafrán. V roce 1977 se zúčastnil III. festivalu druhé kultury na Hrádečku u Trutnova. Stal se signatářem Charty 77.

Kvůli soustavné policejní šikaně (akce Asanace) opustil v říjnu 1978 Československo a žil v emigraci v Nizozemsku. Po pádu komunismu se 26. listopadu 1989 vrátil a stejného dne již zpíval na manifestaci Občanského fóra na Letenské pláni.[1] Postupem času se z něho stal kritik české postkomunistické demokracie.

Dnes si vydává svou tvorbu sám. Vypaluje si CD na svém domácím počítači, sám si kreslí a tiskne obaly a sám je prodává nebo rozdává na svých koncertech. Svou edici pojmenoval „Samopal“ a dal si za úkol vydat veškerou svou tvorbu na CD.

Kromě svých písní hraje moravské lidové balady, zejména ze sbírek Františka Sušila a Františka Bartoše.

Mezi jeho neznámější písničky patří Krásný je vzduch, kterou složil jako hymnu I. Hanáckého Folk & Country Festivalu, který se měl konat 10.–12. srpna 1973 v amfiteátru v Náměšti na Hané. Přestože již bylo prodáno přes 20 000 vstupenek, festival byl tři týdny před konáním v rámci postupující normalizace zakázán a asi 5000 dorazivších diváků bylo rozháněno Sborem národní bezpečnosti a bylo jim bráněno v příjezdu a příchodu. Na památku této události Hutka dále tuto písničku uváděl, šířil a publikoval pod názvem Náměšť.[3] [4]

V letech 1974–1975 se nedostavil na zkoušky, kde měl prokázat svou „kvalifikaci“ (ve skutečnosti šlo o politické kádrování), a proto ho režim dále považoval za osobu nezpůsobilou živit se písničkářstvím. Roku 1977 byl obviněn z nedovoleného podnikání a bylo mu znemožněno veřejně vystupovat.

Zde uvedená diskografie je pouze částečná, pro úplné informace se obraťte přímo na oddíl Diskografie[5] na webu J. Hutky.
[editovat] Diskografie


ALISON

http://alison.blog.cz/
http://www.facebook.com/pages/ALISON/188251054441

Co dokáže nuda? Na posledním ročníku Stříbrné rosy (svého času vynikající festival pod taktovkou Márty na Márty ve Stříbrné) dumaly Renča s Ájou nad svými vcelku fádními životy. Myšlenka , že by mohly také hrát , je napadla téměř současně (tenkrát si společně pohupovaly hlavama do rytmů kapely Cop). U Áji je od nápadu k činům jen krůček a tak začala ihned jednat. V žánru měla děvčata jasno, ale kde vzít v dnešní době spolehlivé a oddané hráče? Do ledna přemlouvaly Tondu, aby jim s kapelou píchnul. Tonda píchnul a zakotvil. Název kapely je z jeho hlavy. Při zkoušení písně o čarodějnici "Alison gross" si uvědomil, co ho s těmi dvěmi dívkami čeká a jméno kapely bylo na světě. První veřejné vystoupení absolvolvali na tehdejším chodovském festivalu " Evropský svátek hudby" v červnu roku 2006 ve složení Ája, Tonda a Renča. Po dlouhých měsících zkoušení následovalo až další vystoupení na Portě v roce 2007 kde postoupili do západočeského finále. Tam s nimi a svými housličkami hostovala Anička. Původně také jen píchla a také zakotvila.
Tato parta spolu zažívá neuvěřitelné příhody i mimo svou "pracovní činnost". Jezdí spolu na vodu, pořádá různé grilovačky a večírky. Důvody k oslavám se v jejich hlavách rodí jako na běžícím páse.

Kapelou se na chviličku mihli také Míša Herait z nynější kapely Depeše, Dan "Žebrák" Půža a Péťa Melichar, ten s kapelou strávil krásný rok a půl života.

Účinkují

 JAROSLAV HUTKA / ALISON

Termíny