Zapomenutá řemesla

Výstava, Pro děti, Turistika

Svět zaniklých řemesel a života na vesnici v 19. století přiblíží návštěvníkům Vísecké rychty výstava Zapomenutá řemesla, na které budou od 28. května do 26. června k vidění figurky českolipského modeláře Libora Petříka. Názvem výstavy se její organizátoři odkazují ke knize Zapomenutá řemesla od Karla Linharta a Miroslava Janotky, jež byla jedním z inspiračních zdrojů výstavy, která se snaží příběhy z knihy zhmotnit do trojrozměrné podoby.

 Figurky Libora Petříka vznikají jako rodinné dílo. Libor Petřík společně s maminkou vytváří návrhy, sám je pak realizuje. Ženský element v rodině zajišťuje odění figurek, které jsou potom společně s celou řadou rekvizit věrnou ukázkou v tomto případě tradičních řemesel. Mezi téměř dvěma desítkami figurek vystavených na Vísecké rychtě nebude chybět šindelář, tesař, kolář, bednář, mlynář i s čeledníkem, tkadlec, hrnčíř, košíkář nebo pekař, který umě sází bochníky chleba do pece.

Účinkují

U příležitosti Dne otevřených podstávkových domů, v neděli 29. května, bude přítomen na rychtě od 13:00 hodin přítomen i autor výstavy, který návštěvníky ochotně zasvětí do tajemství vzniku jednotlivých figurek. Program v 10.00 hodin zahájí krajkářka Milena Juřicová svou přednáškou o umění paličkované krajky s ukázkami paličkování.

Termíny