2. Evropský pohár vinařských regionů v pétanque

Volný čas, Sport, Pro děti, Turistika

Nejlepší projekty vznikají spontánně. Nejinak tomu bylo i s Evropským pohárem vinařských oblastí v pétanque. To se sešlo pár přátel, jak to na Moravě bývá zvykem nad sklenkou dobrého vína - to bylo společným zájmem a zálibou všech a také prvním tématem rozhovorů. Ale postupně se každý rozvyprávěl o svých dalších aktivitách. Jeden o práci v regionu Modrých hor, druhý o muzice a kultuře ve všech jejich polohách. Třetí o pétanque - o tom jak tento sport bují napříč generacemi a kontinenty.

A pak to přišlo - co takhle spojit naše „chlapské neřesti" a zorganizovat příjemné setkání s dalšími přáteli, kde by každá z jmenovaných aktivit měla svůj důstojný prostor a přitom by se vzájemně doplňovaly? A protože ti přátelé byli i patrioti svého regionu, cílem se nakonec stalo i jeho zviditelnění nejen v rámci České republiky, ale i za jejími hranicemi.

Vznikla myšlenka mezinárodního turnaje v pétanque doplněného kulturou. Myšlenka brzy, zcela logicky, v duchu místa vzniku i konání, vyústila v kulturně‐ společensko‐sportovní akci s názvem „Evropský pohár vinařských regionů".

Proč pétanque? V čem je jeho síla? Pétanque je jedním ze sportů, který se v poslední době velmi rozšiřuje. Má obrovský potenciál zejména díky své finanční nenáročnosti a vhodnosti pro všechny věkové i sociální skupiny. Ve Francii si například vydobyl pozici sportu, který patří přímo k národní kultuře.

Pétanque je sport pohodový, komunikativní, doslova splňující podmínky společenské hry.

V Evropě i ve světě má český pétanque velmi dobrý zvuk. Vždyť kromě několika umístění v první desítce na Mistrovství světa máme možnost se pochlubit stříbrnými medailemi z Mistrovství Evropy žen v roce 2006. ČR má i svého zástupce ve Výkonném výboru Mezinárodní federace pétanque (FIPJP)

 

Do projektu se postupně zapojilo mnoho dalších ochotných pomocníků a partnerů a podařilo se s velkým úspěchem realizovat první ročník. Ten nepochybně přispěl k obohacení kulturního a sportovního kalendáře obce Kobylí, ale i celého regionu. Zároveň region kvalitně zviditelnil zejména v okolních zemích.

Účinkují

Každý se může zůčastnit turnaje Petangue.

Klasické zapisné je 990,- Kč za tým, v rámci zápisného získáte:

  • účast v turnaji
  • vydatný oběd a další občerstvení
  • suvenýry pro všechny a ceny pro nejlepší
  • volný vstup na večerní degustaci (jinak 300,-)
  • noční rozvoz mikrobusem do ubytování v okolí
Termíny