Výstava panenek zdarma, dětské Loutkové prohlídky a Staročeské máje na Mníšku pod Brdy

Výstava, Volný čas, Hudba, Pro děti, Turistika

Staročeské máje roztančí náměstí i nádvoří zámku v Mníšku

 

Taneční a hudební program na náměstí i na zámku vMníšku pod Brdy se chystá už vsobotu 14. května. Vrámci Staročeských májů vystoupí 10 souborů stanci i písněmi. Bude se na co dívat, co jíst i co nakupovat. Doprovodný program připravil i mníšecký zámek.

 

Máje startují jarmarkem, kde své umění předvede kovář, vazač knih, chybět nebude ani paličkování. Bude se podávat dobré jídlo i lahodné pití. Netradiční májová pobožnost u venkovní kaple začne vdeset hodin.

Doprovodný program mníšeckého zámku začíná po desáté a nabízí tradiční prohlídky pro dospělé, Loutkové prohlídky pro rodiny sdětmi a výjimečně, úplně zdarma, prohlídku výstavy panenek, které si vypůjčily historické kostýmky. Je jich víc než 60 a mezi nimi císařovna Sissi, Božena Němcová nebo Pretty Woman.

 

Po obědě bude na nádvoří zámku hrát dudácká kapela a ta doprovodí vslavnostním májovém průvodu účinkující, koně sbryčkou i hasiče se stříkačkou ze zámku na náměstí. Vystoupí více než sto účinkujících a žánry se budou střídat. Kominíček, Kolíček, Furiant, Klíček nebo Třehusk. Všichni dají to své a každý jinak.

Co si od Májů slibuje hlavní koordinátor oslav ve městě Miloš Navrátil? „Velký zájem diváků! Těším se na vystoupení dětí tanečního souboru Základní umělecké školy v Řevnicích, které se představí vůbec poprvé. Jsem zvědavý na zlatý hřeb programu - zajímavě pojatou cimbálovou muziku, netradiční Medicimbal s tradičními nástroji. Bude to šperk celého dne," říká Miloš Navrátil.

Důkazem, že bavit nás mohou různé věci, je hláška asi sedmnáctiletého poďobaného výrostka, který vloni komentoval vystoupení souboru a krátké sukně tanečnic následovně: „Škoda že se přestaly točit, už jsme mohli vidět všechno!" Tak přijďte, pobavte se a kdo ví, možná letos uvidíme opravdu všechno!

 

Během dne máte také možnost odpočinku vzámecké zahradě se dvěma fontánkami nebo občerstvení na nádvoří vzámecké restauraci „Na kus řeči", která nabízí příjemné posezení.

 

Vneděli 15. května pak na zámku pokračují dětské Loutkové prohlídky, které nabízíme každou hodinu od 10,15 do 15,15 hodin. Výklad je přizpůsoben dětskému věku a prohlídka je zakončena návštěvou pohádkových bytostí vživotní velikosti.

 

 

 

 

Termíny