DVOUPLOŠNÍK V AFI PALÁCI LÁKÁ NA AVIATICKOU POUŤ

Volný čas

Britský jednomístný dvouplošník Royal Aircraft Factory S.E.5a zprvní světové války bude vAFI Paláci vystaven až do zahájení aviatické pouti, která se koná vPardubicích o víkendu 4. a 5. června.

 

„V loňském roce se svelkým úspěchem setkala expozice dvouplošníku Bohemia B.5, který byl prvním letounem postaveným vnově vzniklém Československu. Věříme, že návštěvníci AFI Paláce i letos ocení půvaby tohoto stroje," uvedl Ilan Kalimi, ředitel AFI Paláce.

 

Stavbu modelu Royal Aircraft Factory S.E.5a před nedávnem dokončil Václav Vondrášek zČeského Brodu. Tento ultralehký stroj má kompaktní tvary použité před 95 roky uoriginálních letounů Royal Aircraft Factory S.E.5a. Za první světové války si u pilotů získaly na oblibě díky robustní konstrukci astabilitě, pro kterou byly tyto typy letounů vhodné i pro méně zkušené piloty. Pověst mimořádně úspěšného stíhacího letounu si vydobyl během služby ve válce a do jejího skončení bylo vyrobeno celkem 5125 kusů. Vněkterých státech zůstal ve výzbroji ještě několik let poskončení války.

 

Letoun vystavený vAFI Paláci má délku 6,375 m, rozpětí 8,509 m a výšku 2,895 m.

Termíny