Boží bojovníci

Výstava

Jan Žižka a husité v bojích s Řádem německých rytířů
Výstava od 11. května do 30. září 2011
Gotický sál Staré radnice, Žižkovo náměstí 1, Tábor
Vernisáž 10. května 2011 v 18:00

Státní archeologické muzeum ve Varšavě připravilo ve spolupráci s Husitským muzeem v Táboře, Českým centrem ve Varšavě, Szariským muzeem v Bardějově a maďarským Dériho muzeem v Debrecíně výstavu, která je netradičně instalována na dřevěných panelech v podobě vozů!

  • Jak to bylo s účastí rytířů Českého Království v bitvě u Grunwaldu?
  • Co víme o vojenských výpravách husitských vojsk na území Gdaňského Pomoří?

Premiéra výstavy se konala 15. května 2010 při příležitosti mezinárodní „Noci muzeí” ve Varšavě, poté byla představena v Pułtusku, Zakrzewě, Czerwińsku, Jedlni, Grunwaldě, Grzybowě a Ciechanowě a nyní přichází do Tábora. Výstava byla připravena jedna z akcí připomínající 600 let, které nás dělí od největší bitvy středověku – slavné bitvy u Grunwaldu.


Zároveň při této příležitosti pokřtíme publikaci Husité – Na cestě za poznáním husitského středověku, kterou editorsky připravil historik Husitského muzea Zdeněk Vybíral k nové expozici Husité. Autorsky dále přispěli historik Petr Čornej, Jiří Kořalka a mnozí další přední medievisté.


Program bude připraven i pro dětské návštěvníky, kteří si budou moci vyzkoušet hravý kviz i vytvořit vlastní pavézu, kterou jim předpřipravili zaměstnanci soběslavské chráněné dílny Rolnička. Navíc budou moci dětští návštěvníci vyzkoušet i aktivity na sousední výstavě Jak se hraje na husity.

 

 

Termíny