Odemykání kanálů

Výstava, Volný čas, Pro děti, Turistika

Národní kulturní památka stará kanalizační čistírna zahajuje prohlídkovou sezónu 2011 tradiční akcí „Odemykání kanálů" v sobotu 30. dubna 2011. Objekt čistírny je jedinečnou technickou památkou s dochovanou technologií včetně zcela funkčních stacionárních parních strojů. Podzemní čistírna byla zprovozněna v roce 1906 a odpadní vody tehdejšího města čistila do roku 1967. Proveřejnost se brány této unikátní technické památky v Papírenské ulici číslo 6 otevřou v deset hodin dopoledne. Návštěvníci v doprovodu průvodců sestoupí po schodech do historického podzemí, zaklenutého jedinečnými cihlovými klenbami, i do parní strojovny, kde spatří spuštěné původní parní stroje Breitfeld & Daněk z roku 1903. Během prohlídek se dále nabízí možnost zhlédnutí obrazové výstavy pana Vladimíra Heisera a paní Marcely Polákové v hlavní hale agalerii muzea. Dále je připravena prohlídka exponátů na téma historie čistírny, stokování odpadních vod ahygienického mobiliáře v rámci teprve připravované výstavy „Samá voda kohoutková", instalované v nově zpřístupněných prostorách čistírny. Tato výstava bude zahájena vlétě 2011, nyní bude k vidění zatím jen dílčí dokončená část.

Kromě toho uvnitř budovy návštěvníky bude očekávat stánek s prodejem ručních předmětů chráněných dílen „Svatého Prokopa od červeného javoru". Rovněž v pohybu silou páry se návštěvníkům na pozemku čistírny v premiéře v 11 hodin představí kompletně zrestaurovaný parní válec Škoda č. 79 z roku 1925, který bude po pozemku čistírny pojíždět obsluhován pracovníky restaurátorské firmy FORMER až do sedmnácté hodiny.

Po ukončení skupinových prohlídek v 17 hodin jsou připraveny až do 19 hodiny volné prohlídky podzemí muzea a zatemněné hlavní haly s připravenými efekty se světelnou tématikou a 3D projekcí firmy AV MEDIA a světelnými předměty firmy DAWN.

Akce je vhodná pro všechny věkové skupiny návštěvníků.

Sobotou 30. dubna 2011 zahájená prohlídková sezóna potrvá až do října tohoto roku, brány čistírny budou v tomto období návštěvníkům otevřené denně mimo pondělí ve stanovených časech, které zájemci o prohlídku najdou na webových stránkách Ekotechnického musea.

Termíny