Vernisáž Jiná Amerika / Another America + Dialogue 21

Výstava

Po zimní přestávce zahajuje 6. května galerie Califia další sezónu. V historických renesančních prostorách horažďovického zámku nabídne hned dvojí – a velmi odlišný – vhled do kultury severoamerického kontinentu. Současnou výstavu Dialog 21 (Lynn Aldrich, Dawn Arrowsmith, S.E.Barnett, Barbara Benish, Michael Blažek, Erika Bornová, Mark Červenka, Jirka Černický, Tomáš Císařovský, Jiří David, Eva Jelínková-Sakuma, Jitka Havlíčková, Habib Kheradyar Zamani, Robert Kingston, Vladimír Kokolia, Daniel Martinez, Karl Matson, Leland Means, Jan Merta, Vladimír Merta, Štefan Milkov, Christian Mounger, Petr Nikl, Tomáš Ruller, Štěpánka Šimlová, Margita Titlová, Jeff Vallance, Marnie Weber, Alexis Zoto, Liz Young, Jim Uyekawa, David Wells, Deborah Lawrence, Alena Kotzmannova, Kim Abeles, Deborah Ascheim) doplní díla dvou amerických fotografů – Lewise Watse a Kena Marchionniho.

Lewis Wats přednáší teorii umění na Kalifornské univerzitě v Santa Cruz. Už 30 let působí v oblasti San Franciského zálivu jako fotograf, kurátor a archivář výtvarných děl. Zaměřuje se především na kulturní krajinu venkovských i městských afroamerických komunit. V galerii Califia bude vystavovat fotografie z Oaklandu v Kalifornii, New Orleans v Luisianě a z Harlemu (New York). Jeho fotografie zobrazují společnost se silným kulturním a historickým dědictvím, jež se odráží v krajině a v lidech, kteří v ní žijí a pracují.

Ken Marchionno je fotograf, výtvarník, spisovatel a učitel z Los Angeles v Kalifornii. Zároveň působí jako ředitel projektu Future Generations Teen Photojournalism Project. Jeho soubor fotografií představí Cestu Oomaky Tokatakiyi (Jízdu budoucích generací). Tato 300 mil dlouhá jízda na hřbetech koní se původně konala jako vzpomínkový akt na Indiány z kmene Lakota, jež zemřeli při masakru na Wounded Knee. Dnes pokračuje jako moderní potvrzení životního způsobu amerických Indiánů, a nabízí svým účastníkům osobní prožitek tradiční Lakotské kultury. Především pro mladé lidi z kmene Lakotů, stejně jako pro všechny ostatní účastníky, je zdrojem síly, pomáhá jim vytvářet si hrdost a sounáležitost se kmenem svých předků, posiluje vůdčí schopnosti budoucích kmenových náčelníků. Na výstavě Ken Marchionno představí nejen své fotografie, ale i fotografie mladých Lakotů, účastníků projektu Future Generations Teen Photojournalism Project. Datum vernisáže ani téma výstavy nebyly zvoleny náhodně. 6. května v západních Čechách proběhnou oslavy konce 2. světové války a příchodu třetí armády generála Pattona, která osvobodila západní část Čech od nacistické okupace.  Vernisáže, kterou zahájí starosta města Horažďovic Mgr. Karel Zrůbek a kulturní atašé David Gainer, v pátek 6. května 2011 v 18:00, se zúčastní nejen Ken Marchionno a několik jeho spolupracovníků z kmene Lakotů, její součástí bude i živá hudba a performance Tomáše Rullera.

Další dokumenty k akci

     
Termíny