Ponořte se s autorem Petrem Juřákem do vyprávění o Beskydech

Volný čas

Úterý 13. března v 16–17 hodin – Petr Juřák: Tajemné stezky Beskydy ve stínu Lysé hory; DŮM KNIHY KNIHCENTRUM.cz

Beskydy, pohoří ležící na východní hranici naší republiky, učarují návštěvníkům nejen překrásnou přírodou, ale také bohatou historií. Ponořme se spolu s autorem Petrem Juřákem, historikem Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku, do poutavého vyprávění o horách a jejich obyvatelích, o zajímavé historii, pověstech a legendách.  

Petr JUŘÁK, Mgr. et Mgr. (nar. 1973)

Narodil se ve Frýdku-Místku, v roce 1992 absolvoval Gymnázium v Českém Těšíně. V letech 1992 – 1999 studoval na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci studijní program Historie, archivnictví a pomocné vědy historické, v letech 2008 – 2011 na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci bakalářský studijní program Specializace v pedagogice /obor Náboženství se zaměřením na vzdělávání a katechetika/, v roce 2014 absolvoval na téže fakultě magisterský studijní program Učitelství pro základní školy /obory Učitelství náboženství pro základní školy a Katechetika/. Za magisterskou diplomovou práci Památky sakrálního charakteru ve Frýdku-Místku obdržel ocenění děkanky fakulty. V letech 2000 – 2001 pracoval jako odborný archivář v Archivu města Plzně, od roku 2001 je zaměstnán jako historik Muzea Beskyd Frýdek-Místek. Je členem několika odborných komisí v rámci historie, např. Komise regionální historie AMG (od 2001), Numizmatické komise AMG (od 2001), Sbírkové komise Muzea Těšínska (od 2007). V rámci své odborné činnosti se zaměřuje na umělecké památky, industriální dějiny, dějiny katolické církve, místopis, dějiny regionálního muzejnictví, dějiny municipalit a dějiny spolků. Je autorem řady muzejních výstav a více než 400 odborných a popularizačních článků, studií a publikací.

 

Tajemné stezky Beskydy ve stínu Lysé hory

 Beskydy – to jsou nejen hluboké lesy, horské louky, stáda ovcí pasoucích se kolem dřevěných salaší, ale také vzpomínka na slavného zbojníka Ondráše a další nezkrotné goraly, kteří v tvrdých horských podmínkách hospodařili. To vše utváří neopakovatelný genius loci, jímž je beskydské pohoří doslova prodchnuto. V prvním díle, který právě držíte v rukou, se budeme pohybovat v oblasti Slezských Beskyd, ohraničených řekami Olzou (Olší) a Ostravicí. Středobodem našeho putování bude Lysá hora, skutečná vládkyně hor. Toulat se ale budeme i po ostatních vrcholech – Velké Čantoryji, Kozubové, Gírové, Ostrém, Godule, Prašivé a mnoha dalších. Občerstvit se můžeme na některé z horských chat a povíme si i o těch, které již ožívají pouze ve vzpomínkách pamětníků. Nebudeme se ale pohybovat jen v oblacích. Sestoupíme také do údolí a navštívíme malebná městečka, vesnice a osady – Jablunkov, Mosty u Jablunkova, Hrčavu, Horní a Dolní Lomnou, Komorní Lhotku, Krásnou, Raškovice, Pražmo a samozřejmě Morávku. Průvodci nám budou zbojník Ondráš se svým druhem Jurášem, spisovatel Vladimír Vašek alias Petr Bezruč, věčný rebel Jan Koloničný z Morávky nebo národní buditelé František Sláma a Jan Winkler. A cestou se dozvíme rovněž o pohnuté historii Beskyd za druhé světové války i těsně po ní, kdy přes hory prchaly početné skupiny banderovců. Přijměte tedy naše pozvání, Beskydy na vás již čekají.

Využijte 20% slevu na vybraný titul uvedeného autora, platnou v den události. Sleva vám bude odečtena na pokladně při nákupu na prodejně v DOMĚ KNIHY Knihcentrum.cz. Nevztahuje se na nákup v e-shopu. 

Rezervujte si místo na webových stránkách www.knihcentrum-ostrava.cz/rezervace. Upozornění – 15 minut před začátkem akce rezervace propadají, dostavte se prosím včas! Informace o akcích  v DOMĚ KNIHY naleznete také v mobilní aplikaci Moje Ostrava, kterou lze zdarma stáhnout pro Android i iOS.  Akce v rámci projektu Dům knihy Živě!!! spolufinancuje statutární město Ostrava. 

 

 

Termíny