Dny židovské kultury

Volný čas, Turistika

Mikulov - Jak chutná košer slivovice nebo židovský šoulet? Návštěvníci Dnů židovské kultury vMikulově dostanou odpověď na vlastní chuťové pohárky. A kromě toho se třeba naučí kroky židovských tanců a poslechnou sijidiš muziku. Čtyřdenní oslava židovských tradic začíná už ve čtvrtek 28. dubna.

Historický odkaz Mikulova jako centra moravského židovství a bývalého sídla moravského zemského rabína připomíná židovský hřbitov sobřadní síní, mikve, synagoga i historické domy vzástavbě bývalého židovského ghetta. Navazuje na něj i město, které ve spolupráci se Spolkem přátel židovské kultury každoročně představuje široké veřejnosti židovské tradice a kulturu.

Letošní Dny židovské kultury zahájí 28. dubna vmikulovském kinoklubu vrchní zemský rabín Karol Sidon, a to v 18 hodin. „Po besedě plánujeme ochutnávku tradičních pokrmů židovské kuchyně a degustaci košer vín i slivovice," láká Sylva Chludilová zMikulovské rozvojové, která akci produkuje. Čtvrteční program ukončí koncert hebrejských a židovských písní Máši Kubátové.

Houslový virtuoz Alexander Shonert zahraje za klavírního doprovodu své maminky Natalie Shonertové vobřadní budově židovského hřbitova hned vpátek 29. dubna. Koncert začne všest odpoledne. O dvě hodiny později ožije promítací plátno městského kina. Na programu je česko-slovenské dokumentární drama Nickyho rodina.

Husovu ulici roztančí vsobotu 30. dubna třebíčští Yocheved. „Těšit se můžete na ukázky i výuku izraelských, chasidských i židovských tanců. Začíná se dvě hodiny po poledni," připomněla Chludilová. Pohybové kreace se pak budou hodit i během koncertu jidiš písní vpodání ostravské formace Simcha.

Poslední zDnů židovské kultury bude ve znamení dalšího doprovodného programu. Zájemci mohou navštívit výstavu vobřadní budově židovského hřbitova, připojit se k jeho komentované prohlídce nebo zajít na výstavu Moravské synagogy do Galerie Efram. Její zdi zdobí obrazy Romana Šafránka.

(DS)

 

Kontakty

www.mikulov.cz

Termíny