Velikonoční soutěž O nejlepší valašský sýr

Volný čas

O velikonočních svátcích poměří ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku svůj um regionální výrobci domácích sýrů. Uskuteční se tam 1. ročník soutěže O nejlepší valašský sýr. Klání proběhne vsobotu 23. dubna vturistickém resortu Valachy, v zážitkové restauraci Vyhlídka ve Spa hotelu Lanterna. Soutěžní sýry bude moci ochutnat i široká veřejnost.

„Pokoušíme se tak založit zcela novou tradici. Krajové pochoutky jsou mezi lidmi velmi žádané a i díky této akci chceme zmapovat výrobce vregionu, navázat snimi bližší kontakt a také jim pomoci květšímu odbytu. Máme zájem do všech tří hotelů našeho resortu Valachy jejich výrobky odebírat," vysvětlila vedoucí hotelu Lanterna Zuzana Vašutová.

Resort Valachy již jednu podobnou soutěž zaměřenou na krajové speciality pořádá. Již deset let tu pekařky vždy na podzim soutěží O nejlepší valašský frgál. Vposledních dvou letech je klání jedním zvrcholů Karlovského gastrofestivalu a zájem o ně roste mezi pekařkami i přihlížejícími hosty. Jen loni porota hodnotila pět desítek frgálů a ochutnat je přišlo na 300 lidí.

Soutěž O nejlepší valašský sýr je otevřena všem, kteří se zabývají výrobou vlastního domácího sýra. „Některé znich, které známe, jsme oslovili. Uvítáme, pokud se ozvou i další," doplnila Zuzana Vašutová. Kúčasti stačí se přihlásit předem na recepci hotelu nebo mailu lanterna@valachy.cz a poté doručit svůj sýr vden konání soutěže do restaurace Vyhlídka. O nejlepším valašském sýru rozhodne tříčlenná odborná porota. Vpřípadě zájmu návštěvníků bude ustavena i hodnotitelská komise zřad laické veřejnosti.

Atmosféru soutěže zpříjemní cimbálová muzika Jánoš Petra Zetka. Soutěž bude probíhat od 12 do 15 hodin. Návštěvníci mohou při té příležitosti využít i přítomnosti sommeliérů, kteří poradí, jak správně kombinovat chuť sýrů svíny.

Termíny