Letní filmový maraton Vsetín (bulharský film)

Film

Letní filmové maratony ve Vsetíně jsou zaměřeny na Balkán

(představení filmového semináře)

Letní filmový maraton je stěžejní akcí Filmového klubu Vsetín. Bulharsko bude čtvrtou zemí, jejíž kinematografii se pokusíme zmapovat. Letošní ročník bude již třináctý a bude mít podobu třídenního semináře sprogramem čítajícím přibližně dvě desítky filmů. Do tohoto modelu jsme LFM začali pozvolna transformovat v roce 2007. Tehdy jsme doplnili program relativně překvapivým tématem nazvaným „Objevte Bulhary". To, že mělo uvedení několika bulharských filmů slušný ohlas, nás inspirovalo k myšlence věnovat se dlouhodoběji kinematografiím zemí balkánského poloostrova. Následující ročníky jsme zacílili postupně na Rumunsko, Slovinsko a Makedonii. Vtématickém cyklu „TENKRÁT NA BALKÁNĚ" jsme promítali také filmy zdalších zemí regionu. Letos se vrátíme obloukem kBulharsku a tentokrát mu věnujeme podstatně více prostoru.

Programová skladba

Slovo maraton vnázvu akce není zvoleno náhodně. Vposledních letech se nám osvědčilo následující programové schéma - vpátek začínáme okolo 15. hodiny a končíme po půlnoci, vsobotu promítáme od 9.00 a jedeme opět přes půlnoc, a vneděli zase od 9.00 až do 22.00 hodin. Mezi filmy bývají pauzy dlouhé 20 - 30 minut na občerstvení (zajišťujeme vpopulárním filmovém bufetu - divák tedy vůbec nemusí opouštět kino). Vprogramu nechybí úvody kfilmům a besedy se zajímavými hosty. Minulé ročníky poctili svou návštěvou např. ředitel Rumunského kulturního institutu Mircea Dan Duta, velvyslanec republiky Makedonie Igor Illievski, nebo režiséři Ivo Trajkov a Stole Popov.

Letní filmový maraton 2011

Letos bychom chtěli přivést hned několik zajímavých hostů - producenta a režiséra Vladimira Šiškova, Stefana Kitanova - ředitele nejprestižnějšího bulharského filmového festivalu a Stojana Dukova - nestora bulharského animovaného filmu. Vrámci doprovodného programu LFM uspořádáme také výstavu - letos představí své práce bulharští výtvarníci Ljuben Petrov a Georgi Petkov .

Do programu by se mělo vejít celkem 11 bulharských filmů. 6 filmů bude reprezentovat současnou bulharskou kinematografii, např. úspěšné filmy SVĚT JE VELKÝ A ZÁCHRANA KYNE ODEVŠAD Stephana Komandereva, STOPY VPÍSKU Ivayla Kristova, nebo VÝCHODNÍ HRY Kamena Kaleva. Historii bulharské kinematografie nám připomene miniprofil významného režiséra Christo Christova, od kterého promítneme filmy IKONOSTAS (1969), BARIÉRA (1979) a POSLEDNÍ LÉTO ze 74. roku, které si touto projekcí odbude vČR opožděnou premiéru. Připomeneme také legendární historický snímek KOZÍ ROH režiséra Medodi Antonova a trochu pozapomenutý snímek Doča Bodžakova TY, JENŽ JSI NA NEBESÍCH zpřelomového 90. roku, ve kterém ztvárnil hlavní roli Jozef Kroner (a byl za ni nominován na Evropskou filmovou cenu Felix). Nadílku bulharských filmů zpestří také 2 pásma animovaných filmů - Bulharsko lze přeci bez nadsázky považovat vanimované tvorbě za velmoc.

Protože je Vsetín relativně malé město, uvědomujeme si riziko, že bychom mohli místní filmové fandy balkánskou tématikou přesytit. Již vloňském roce jsme proto do programu přidali druhé téma nazvané „VÍTĚZOVÉ EVROPSKÝCH FESTIVALŮ", které program příjemně zpestřuje. Letos v něm uvedeme 7 (nebalkánských) filmů, které vroce 2010 posbíraly prestižní evropské filmové ceny. Nebudou chybět ani tři vítězné snímky zfestivalu vCannes.

Filmový klub Vsetín

FK Vsetín funguje již řadu let jako občanské sdružení, které má každoročně kolem stovky členů. O veškerou organizaci se stará výbor, čítající 5 lidí.

Letní filmový maraton by se pochopitelně neobešel bez podpory Domu kultury Vsetín, města Vsetín, Zlínského kraje a dalších institucí, ale hlavně bez nadšení těchto lidí. Jak dlouho trvá jeho příprava lze dokumentovat třeba prostým konstatováním, že za poslední 3 ročníky jsme pro něj otitulkovali více než 20 filmů. Když se ktomu připočte jejich shánění, domlouvání spolupráce, oslovování hostů, výrobu propagačních materiálů atd., dá to dohromady měsíce práce. Tu však vykonávají všichni nezištně, bez nároku na honorář, ve svém volném čase, čistě zlásky kfilmu (k tomu balkánskému obzvlášť).

Proč Balkán?

Kinematografie zemí bývalé Jugoslávie a ostatních balkánských zemí byly v minulosti poměrně "velké" a pozoruhodné. Po roce 1990 se zájem publika logicky obrátil na západ - především k hollywoodské produkci a filmy zvýchodní Evropy přestaly většinové publikum (a tím pádem distributory) zajímat. Tato situace se pomalinku začíná měnit. Z evropských postkomunistických zemí se čas od času do české distribuce nějaký snímek dostane. Nezanedbatelné množství diváků začíná zjišťovat, že filmovou kvalitu lze najít také na východ (či jihovýchod) od nás. Bohužel je stále poměrně málo možností ke zhlédnutí těchto filmů sčeskými titulky na velkém plátně. Letní filmový maraton by měl být malou náplastí na tuto bolístku.

Letní filmový maratón 2011 pořádá Filmový klub Vsetín ve spolupráci sBulharským kulturním institutem vtermínu 10. - 12. června vkině Vatra Vsetín. Bližší informace naleznete na www.fkvsetin.cz

za Filmový klub Vsetín Jiří Fiala

Účinkují

Hosté LFM 2011:

S. Dukov, V. Shishkov, V. Mihajlov, L. Petrov, G. Petkova a další

Termíny