Valašský Dvojáák

Hudba

 

Druhý pátek v dubnu bude v Opicích patřit folk-rockovým fanouškům. Vsetínská skupina Šimonband si na tento den pozvala své oblíbence a kamarády z nedalekého Valašského Meziříčí, populární formaci DOCUKU. Ti se poprvé představí v nové, čistě pánské sestavě. Zatímco skupina Šimonband hraje výhradně svou autorskou hudbu s prvky folku, folkloru a rocku, Docuku se proslavili svými našlapanými verzemi lidových písní. Mediálním partnerem koncertu je Radio Valašsko.

 

Šestičlenná hudební formace Docuku z Valašského Meziříčí vznikla v r. 2002 díky iniciativě zpěváka a multiinstrumentalisty Jiřího Buksy. Její název znamená ve valašském nářečí „honem, rychle, svižně“ nebo také „dohromady“ a zúčastnění hudebníci jej naplňují ve svižných, melodických písničkách na pomezí folklóru a bigbítu. Písně, zaznamenané ve sbornících lidových písní nebo i vlastní , čerpající z odkazu moravsko-slezského, polského, slovenského či balkánského, jsou osobitě aranžovány a transformovány do podoby milostných balad či folklorbeatových „našlapaných“ skladeb.

Po odchodu poloviny šestičlenné formace na podzim roku 2010 si skupina prošla hledáním nových spoluhráčů a nyní působí v již ryze mužské podobě. Trojici zakládajících členů ( Jiří Buksa- kytara, heligónka, zpěv, Roman Vavřík- akordeon, Karel Mikuš – bicí) doplnili folklórní hudebníci z regionu, kteří mají hráčské zkušenosti i z jiných hudebních projektů. Violista Dan Pšenica, kontrabasista Pavel Hanuštiak a houslista Kristián Lambert aranžují písně z předchozích dvou alb Docuku pro čistě mužský projev. Po 8 letech činnosti a více než 220 koncertech v ČR i zahraničí se Docuku v nově připravovaných písních vrací ke svým valašským kořenům .

www.docuku.cz

ŠIMONBAND je folkrocková kapela ze Vsetína, která v roce 2004 vydala debutove album Transcendento na kterém se objevilo 14 písní. Původní složení skupiny (akustická kyt. 2x, solová kyt., violoncello, cimbál, saxofon, basa, percuse) se setkalo s velmi příznivými ohlasy, jak u odborné veřejnosti, tak u návštěvníků koncertů. Skupina vystupovala na mnoha festivalech a samostatných koncertech v regionu i ve vzdálenějších koutech republiky. V roce 2005 se Šimonband dostal do semifinále Porty v Jihlavě. Postupem času se vykrystalizoval styl tvorby a kapela míří k rockovějším úpravám. Po menší pauze Šimonband v roce 2010 začal opět koncertovat v regionu i mimo něj a jeho členové se zapsali do povědomí obyvatel Vsetína uspořádáním dvou nových akcí VSETÍNSKÝ GULÁŠFEST a VSETÍNSKÁ ZABIJAČKA.V současné době chystá Šimonband pro své fanoušky nové CD, které vyjde na podzim tohoto roku.

www.simon-band.com

 

Účinkují

DOCUKU

ŠIMONBAND

Termíny