Prohlídky a procházka napříč staletími na zámku Mníšku pod Brdy

Volný čas, Turistika

Prohlídky a procházka napříč staletími na zámku Mníšku pod Brdy

 

Kam zajít na svůj první letošní jarní výlet? Stačí zajet jen kousek za hranice Prahy a navštívit nedávno zpřístupněný zámek Mníšek pod Brdy. Poslední majitelé tu žili až do druhé světové války a návštěvníci mohou vidět jejich místnosti vybavené za období první republiky.

 

Zámek nabízí celoročně zpřístupněné dva prohlídkové okruhy, které na sebe bez čekání navazují! Během hodiny tak můžete zhlédnout reprezentační i soukromé pokoje.

1. prohlídková trasa vás zavede do reprezentační části zámku, kam chodily návštěvy a vzácní hosté. Uvidíte jídelny a salóny sportréty majitelů zámku a nahlédnete i do vzácné kaple sbohatou barokní výzdobou a obrazem od známého českého malíře Karla Škréty.

2. prohlídková trasa vás pozve do soukromých komnat posledních majitelů - rodiny Kastů.

Kvidění jsou ložnice, dětský pokoj, koupelny a dokonce i splachovací toaleta.

Hraběnka Terezie Kastová ráda fotila, a protože vyfotila i zámecké interiéry, uvidíte většinu místností skutečně vautentické podobě.

 

O tomto víkendu 26. a 27. 3. se navíc opět otevírají dveře do historie módy. Procházka napříč staletími nás provede historií odívání a při cestě časem nás seznámí také sosobnostmi více i méně známými. Ty jsou reprezentovány panenkami Barbie, které jsou oblečeny do překrásných dobových kostýmů vytvořených podle konkrétních předloh. Téměř 80 historických šatů ušila na panenky paní Jarmila Kupková během osmi let. Střihy čerpala hlavně zDějin odívání a musela mít na paměti, že konkrétní historické době musí odpovídat i doplňky a účesy. Na ty musela mít opravdu trpělivost a šikovné prsty. Představte si, že pletete copánek zdevíti vlásků! Tak nějak totiž vznikal účes pro nejpůvabnější císařovnu 19. st. - Alžbětu Bavorskou, zvanou Sissi, která byla známá svými dlouhými bohatými vlasy, na kterých velice lpěla. Věděli jste, že každé ráno po rozčesávání počítala vypadlé vlasy? A co je pravdy na tom, že když jich bylo moc, uštědřila své služebné políček?

Spousta dalších zajímavostí zhistorie módy a ze života známých panovníků a šlechticů vás čeká o tomto víkendu, když navštívíte náš zámek. Uvidíte Bílou paní a zjistíte, že kromě špičatého klobouku mohla nosit také klobouk rohatý! A víte, že si asi holila vlasy nad čelem, aby jí vynikl obličej? Pak nás čeká třeba anglická královna Alžběta I. nebo rozmařilý Francouz Ludvík XIV. Víte, že měl přes dvěstě diamantových knoflíků a zdobil si jimi i rozkrok na kalhotech? Alžběta I., ta zase měla 3000 šatů, ale její jmenovkyně - ruská carevna - ještě pětkrát více! Ukážeme vám, jak vypadal honzík a co to byly šunkové rukávy. Jakou spodničku měla paní sládková vPostřižinách a jaký plavecký kostým nosily ženy před 130 lety. Na své si přijdou děti i dospělí. Děti, hlavně malé slečny, ještě nikdy neviděly pohromadě tolik krásných malých princezen a rodiče pro změnu oceňují přehledný nástin historických souvislostí. Vždyť kde jinde máte pohromadě královnu Kleopatru, Marii Terezii, Emu Destinnovou a slečnu vdžínách? Odpověď zní: na zámku Mníšku pod Brdy. Těšíme se na vaši návštěvu!

Termíny