Sólista i dirigent pocházejí z Itálie

Hudba

Původně ohlášeného německého dirigenta Justuse Frantze vystřídá zorganizačních důvodů za dirigentským pultem při sedmém koncertu Velkého symfonického cyklu Janáčkovy filharmonie Alessandro Crudele. Koncerty pod jeho vedením se uskuteční vDomě kultury města Ostravy 17 a 18. března 2011 od 19 hodin.

Program koncertu zahájí předehra kWagnerově opeře Mistři pěvci norimberští. Při vyslovení autorova jména se většině lidí vybaví slovo „Gesamtkunstwerk", což je termín vyjadřující postoj Wagnera khudebnímu dramatu coby uměleckému dílu jako syntéze všech druhů umění. Výjimkou tohoto pojetí není ani opera Mistři pěvci norimberští. Přesto je výjimečná. A to tím, že je to jediná autorova komická opera.

Další uvedená skladba pochází zdílny geniálního Mozarta. A přestože Mozart flétnu neměl moc rád, slíbil, že za 200 florinů napíše „tři malé, lehké a krátké koncerty a kvartety sflétnou". Nakonec zčasových důvodů napsal jen jeden flétnový koncert G dur (K 313) a hobojový koncert C dur transponoval do D dur jako flétnovou verzi. To se ale promítlo i do výše odměny, která se snížila na 96 florinů. A právě jediný flétnový Mozartův koncert zazní dnes večer vOstravě.

Sólistou bude italský flétnista Massimo Mercelli. Hru na flétnu studoval tento Ital u slavných flétnistů Andrého Jauneta a Maxence Larrieua. Vdevatenácti letech se stal prvním flétnistou vTeatro La Fenice v Benátkách a následně vyhrál Premio Francesco Cilea, Concorso Internazionale Giornate Musicali a Concorso Internazionale di Stresa. Od té doby se představil již na mnoha prestižních světových pódiích.

Závěr koncertu pak bude Čtvrté symfonii e moll Johannese Brahmse, která zazněla premiérově vříjnu 1885 vMeiningenu za skladatelova řízení.

Vstupenky na koncert je možno zakoupit vpokladně DKMO nebo vpobočkách Ostravského informačního servisu. Studenti a osoby starší 70 let mají nárok na 50% slevu.

Účinkují

Massimo Mercelli (Itálie) - flétna

Janáčkova filharmonie Ostrava

Alessandro Crudele (Itálie) - dirigent

Kontakty

www.jfo.cz

Termíny