Jim Čert

Hudba

Jim Čert, ročník 1956, vlastním jménem František Horáček, je český písničkář, doprovázející se při zpěvu na harmoniku. Jeho přezdívka Čert zřejmě pramení z jeho způsobu zpěvu, který svou expresivitou připomíná punkový zpěv emotivně vyráženého slova. Pochází z dělnického prostředí, vyučil se soustružníkem a pracoval v podniku Transporta, což se také kromě literárních inspirací odráží v jeho tvorbě. Jimův repertoár obsahuje několik rovin: hospodské písně, vlastní písně a také zhudebňování poezie (Bohuslav Reynek, Andrej Stankovič, John Ronald Reuel Tolkien).

U Jima Čerta se od dětství projevoval sklon k hudbě a hudební talent. Chodil do hudební školy a soukromě navštěvoval konzervatoř. První píseň složil už ve třinácti letech na text od Eduarda Štorcha Havran, kterou hraje dodnes. Od roku 1979 vystupuje profesionálně, převážně v hospodském a undergroundovém prostředí. Pro svůj radikální repertoár a způsob vystupování se brzy dostal do hledáčku policie komunistického režimu a v roce 1979 byl přinucen podepsat spolupráci se státní bezpečností. Svůj morální poklesek se snažil a snaží dodnes vyvažovat poctivou písničkářskou tvorbou, což se mu převážně daří.

Jimův repertoár z 80. let shrnují dvě dema, oficiálně pochopitelně začal vydávat až po roce 1989. V roce 1990 natočil pro firmu Globus live album Světlu vstříc, kde bilancoval svou jedenáctiletou písničkářskou dráhu a v jedenácti písních nabídl to nejlepší ve svém domovském hospodském prostředí, včetně zhudebněných veršů od Tolkiena. V roce 1991 ze soukromých důvodů (provalení spolupráce s StB) vycestoval do USA, kde strávil šest let. V Kalifornii založil rockovou kapelu Life After Live a zúčastnil se s ní nebo sólově mnoha koncertů po Evropě. V roce 1997 natočil opět vzpomínkové album, ovšem tentokrát ve studiové podobě, ohlížející se za repertoárem z 80. let pod názvem Poutník z Transporty a v roce 1998 album Písně Středozemě, soubor zhudebněných básní od Tolkiena. V roce 2005 vydává zatím poslední album Karneval mrtvol, opět live album natočené v hospodském prostředí, zahrnující jak starší, tak nové písně.

Ačkoliv Jim Čert patří dle kvality své tvorby k nejvýznamnějším českým písničkářům, po roce 1990 klesá popularita a zájem o jeho tvorbu. To je způsobené také tím, že někteří z jeho bývalých příznivců nejsou schopni odpustit Jimovu spolupráci s komunistickou policií, a tak paradoxně jak za minulého režimu, tak i za současného setrvává Jim Čert v undergroundovém prostředí na okraji společenského zájmu.

Termíny