Expediční kamera 2011

Film

 

Filmový festival Expediční kamera přinese nejlepší cestovatelské a outdoorové filmy i do Pardubic

Devět nejlepších cestovatelských, horolezeckých, vodáckých či jinak dobrodružných filmů uplynulé sezóny uvidíme vkině Dukla v sobotu 5.března od 16 hodin. Vítězné filmy zmezinárodních filmových festivalů doplňují snímky českých sportovců a dobrodruhů.

Vstupné na festival činí 100 Kč. Každý divák si odnese zajímavé zážitky a někteří i něco navíc - los vybere výherce knih soutdoorovou tématikou, programu Zoner Photo Studio na zpracování fotografií či předplatného časopisu Lidé a hory.

V Pardubicích se Expediční kamera koná již podruhé, přičemž loňská účast i atmosféra předčily očekávání.

Podrobné informace o festivalu a filmech najdete na www.ExpedicniKamera.cz.

Další informace: Ondřej Sucharda, tel. 736167 289 email: kuzmasucharda@email.cz

Partnerem festivalu je město Pardubice.

 

A které filmy na festivalu uvidíte?

Mongolsko - Vestínu Čingischána

(Slovensko, Režie: Pavol Barabáš, Producent: K2 studio; Délka 61´; 2010) Úžasný a cenamí ověnčený film. Mongolsko je magická země, hledající svou současnou tvář v odkaze ze 13. století, kdy se pod jménem Pax Mongolika stala najvětší říší jaká kdy uzřela světlo světa. Obávaná, proklínaná i obdivovaná - taková jako její zakladatel, za života nikdy neporažený vojevůdce, Čingischán. V dobrodružném putovaní nehostinnou přírodou, mimo obvyklých cest, objevujeme také druhou, neznámou a překvapivě osvíceneckou tvář výbojného dobyvatele, jehož novátorské snahy zanechaly mnohem hlubší stopu v myšlení a vývoji celé lidské společnosti než jsme ochotni přiznat.

Sám vestěně (Alone On the Wall)

(USA, Režie: Peter Mortimer/Nick Rosen, Producent: Peter Mortimer/Nick Rosen; Délka: 24´; 2009) Film při kterém se tají dech i extrémním horolezcům. Třiadvacetiletý Alex Honnold posouvá riskantní volné sólo lezení do nových dimenzí. Skutečně úctyhodné stěny zdolává bez lana a snulovou šancí na přežití v případě pádu. Vždy zachovává chladnou hlavu (tedy pokud nedojde na holky). Teprve pokus o zdolání 600 metrů vysoké stěny na Half Dome, tedy o největší sólo výstup, o jaký se kdy člověk pokusil, ho konečně naučí, co je to strach. Podaří se? Film získal ocenění na všech festivalech, kterých se účastnil.

Brahmaputra

(ČR, Režie/Producent: Ladislav Moulis; Délka: 24´; 2009) O prvosjezd horního toku jedné z největších řek se pokouší česká expedice. Složitým vyjednáváním se podařilo proniknout k začátku sjezdu do oblasti na hranicích Indie a Tibetu pro běžné cestovatele nepřístupnou. Po dramatickém začátku a nehodě v extrémně obtížných peřejích padlo rozhodnutí prvosjezd přerušit. Na scénu však přichází indická armáda a hrozba zatčením za nevědomé přestupky. Nezbývá než sestoupit rychle do kaňonu a pokračovat ve sjezdu řeky, jejíž vlny připomínají tsunami.

Poslední lovci

(ČR, Režie/Producent: Steve Lichtag; Délka: 51´; 2010) Jen několik lidí na světě dokáže stále ulovit velrybu bambusovou harpunou z domorodé kanoe. Návštěva vzdáleného světa, plná otázek a zamyšlení, je pohledem na drsný život v indonéské vesnici Lamalera, kde domorodci loví stejně jako před sto lety jejich předkové.

Ztracený horizont

(ČR, Režie / Producent: Petr Kašpar; Délka: 52´; 2010) Manaslu, Gasherbrum, Šiša Pangma. Výpravy na nejvyšší vrcholy Himalájí a Karakoramu v zimě, kdy se sem odváží jen opravdoví dobrodruzi. Úspěchy a prohry. Ledovcové trhliny a laviny. Zákulisí dnešních horolezeckých expedic.Tři expedice, tři příběhy, které vypráví tři lidé. Pojítkem je polárník a horolezec Milan Wlasák.

Projekt Kačkar

(ČR, Režie/Producent: Vojta Hejtmánek / Petr Čivrný; Délka 10') Východní Turecko, tajemné pohoří Kačkar. Jarní tání. Voda v řekách stoupá a dříve malé potoky se mění v brutální peřeje. Na některé z nich se ještě nikdo neodvážil. Dokud sem nepřijelo pár kluků z Čech. Svižný film, který vás strhne stejně jako dravá řeka.

Entre Nós - Mezi námi

(Brazílie, Režie/Producent: Erick Grigorovski; Délka: 15´; 2010) Drama, které prožívá náctiletá Luísa o prázdninách, když se jejímu otci a zároveň horolezeckému partnerovi Auréliovi stane během výstupu na vysoký vrchol vážná nehoda. Zkušený horolezec se zřítí stovky metrů a zmizí v hloubce deštného pralesa. Dívka se náhle octne sama daleko od pomoci, uprostřed bouře, sama a prochladlá. Využije veškerou svou sílu a odvahu, ale dokáže přežít?

 

Jako staří Argonauti

(ČR, Režie: Ladislav Moulis; Délka: 24´; 2009) Šesti ostřílených českých vodáků proniká po vodě i po souši Severozápadními teritorii Kanady křece Mackenzie aSevernímu ledovému oceánu ... stejně jako kdysi staří objevitelé, zlatokopové a lovci kožešin. Sen každého čtenáře westernů a knih Jacka Londona.

Asgard Projekt

(Velká Británie; Režie/Producent: Alastair Lee; Délka: 65´; 2009) Ambiciózní pokus Leo Houldinga o volný prvovýstup na Severnívěž Asgardu na Baffinově ostrově hluboko v Arktidě. Leo se spojí s dalším přeborníkem v lezení na obří stěny - Stanley Learym z USA. Navíc oba doufají, že se jim z vrcholu podaří uskutečnit seskok ve wingsuitu. Když přijedou, sezóna se již chýlí ke konci a jejich výlet se začíná komplikovat. Po počátečním úchvatném skydivingu nad vrcholem Asgardu se proti týmu brzy spiknou okolnosti, takže i ze samotného pokusu dostat se do základního tábora se rázem stává nadlidský úkol.

 

Termíny