Oba sólisté koncertu studují v zahraničí

Hudba

Již více než patnáct let se Janáčkova filharmonie Ostrava systematicky věnuje výjimečným mladým instrumentalistům, pěvcům a dirigentům, kterým poskytuje možnost představit své umění svelkým symfonickým tělesem na koncertech řady nazvané příhodně Jeuneses musicales aneb Hudební mládež.

První z koncertů tohoto cyklu v sezóně 2010/2011 se uskuteční 20. ledna 2011 od 18 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy. Koncert zahájí předehra k Bernsteinově opeře Candide. Poté se posluchačům představí houslistka Jitka Jahnová, rodačka z Plzně, která včervnu 2010 úspěšně dokončila studium na Fakultě umění Ostravské univerzity.

V roce 2008 studovala na Academy of Music vdánském Esbjergu, kde vsoučasné době pokračuje ve dvouletém studiu sólové hry. Od srpna 2010 působí vorchestru Státní opery vPraze. V jejím podání zazní skladba Dvořákova Romance pro housle a orchestr.

Dalším aktérem večera bude klavírista Tomáš Klement, který v současné době studuje Royal Academy of Music vLondýně v klavírní třídě Iana Fountaina. Tomáš Klement se v tomto cyklu objevuje po čtyřech letech podruhé. Tentokrát pro svou prezentaci zvolil Rapsodii na Paganiniho téma pro klavír a orchestr S. Rachmaninova, který ji vytvořil vneuvěřitelně krátké době sedmi týdnů jako své poslední monumentální dílo.

Závěr koncertu bude patřit skladbě Dance Symphonique z dílny houslisty, dirigenta

a skladatele Ondřeje Kukala, který bude zároveň celý koncert řídit.

Vstupenky v ceně 120 korun (studenti, majitelé průkazu ZTP a osoby nad 70 let mají nárok na 50% slevu) lze zakoupit v pokladně DKMO a pobočkách Ostravského informačního servisu.

 

Účinkují

Jitka Jahnová - housle

Tomáš Klement - klavír

Janáčkova filharmonie Ostrava

Ondřej Kukal - dirigent

Kontakty

www.jfo.cz

Termíny