Luboš Pospíšil se skupinou 5P

Hudba

Luboš Pospíšil zahájil svou hudební pouť vroce 1969 vřadách populárního C&K Vocalu a brzy se stal jeho nejoblíbenějším členem. Zásadně se podílel např. na průlomovém cd Generace, zejména vdruhé půlce sedmé dekády se ale stále častěji prosazoval spísněmi, které z tvorby mateřského souboru vybočovaly a paralelně jezdil po tuzemských sálech sám s kytarou.

Naprvní sólovou desku si musel Pospíšil zdobových důvodů počkat až do roku 1983, uzrála ale jako nejlepší víno. LP Tenhle vítr jsem měl rád se ve své době stalo bombou. Pospíšilův charakteristický rejstřík vkombinaci spoetickými texty básníka Pavla Šruta přinášel zcela unikátní styl, zpěvák se rázem postavil po bok interpretů typu Vladimíra Mišíka. Snovou kapelou 5P, mezi jejímiž členy nechyběl Bohumil Zatloukal (ex-Jasná páka), David Koller nebo Michal Pavlík (dnes Čechomor), vyprodával vletech 1982-88 sály po celé republice. Dvě další řadová alba pokračovala vtradici úspěšného debutu, na sklonku osmdesátých let Pospíšil a Koller podpořili Radima Hladíka vna čas obnoveném Blue Effectu.
Po roce 1990 Luboš Pospíšil vydal několik dalších řadových alb, nejprve sčleny Hudby Praha, později s kutnohorskými muzikanty (Martin Vajgl, Pavel J. Ryba) pod značkami Biograf a LPG.

Čas na změnu nastal v létě 2007, kdy se Pospíšil a jeho věrný souputník Bohumil Zatloukal obklopili o dvě až tři generace mladšími muzikanty a připravili materiál pro znamenitou desku Příznaky lásky. Vyšla v únoru 2008, na jaře ji pak podpořilo velmi úspěšné kapelní turné pod obnovenou značku 5P Luboše Pospíšila. Ne náhodou se od té doby hovoří o „comebacku". Aktuálně probíhá další koncertní šňůra k protagonistovým šedesátinám a za rohem je nové studiové album (vyjde v březnu 2011).

Účinkují

Luboš Pospíšil koncertuje s obnovenou kapelou 5P, kterou dále tvoří kytarista Bohumil Zatloukal (též Hudba Praha) a o generaci mladší muzikanti: klávesista a kytarista Ondřej Fencl (též Schodiště, Nahoře Pes, Hromosvod, Uširváč...), bubenice Pája Táboříková (též Nahoře Pes, Lucie revival...) a baskytarista Martin Štec (ex-Vltava).

 

Termíny