Jesličky svatého Františka v kostele sv. Václava v Ostravě 2010

Hudba, Pro děti

Vánoční hra Jesličky svatého Františka se stala tradiční součástí ostravských Vánoc, vletošním roce ji mohou diváci zhlédnout již po šesté. Její uvádění se setkalo v uplynulých letech s velkým ohlasem diváků. V inscenaci účinkují děti i dospělí a je určena obecenstvu od pěti až do sta let.

Vánoční hra se zpěvy skladatele Pavla Helebranda je inspirována příběhy a událostmi ze života svatého Františka z Assisi. Tento světec (1182-1226), který se v moderní době stal patronem ekologů, se za svého života proslavil láskou ke všem živým tvorům, pokorou a životem v dobrovolné chudobě. Byl také básníkem a svá kázání často lidem přednášel ve formě udivujících divadelních výstupů, které doháněly k smíchu i k slzám. Aby lidem přiblížil noc Božího narození, postavil František v italském Grecciu první jesličky. Tak se stal zakladatelem oblíbené tradice, jež se udržuje až do našich dnů - postavit vlastní betlém v kostele, na náměstí nebo doma pod vánočním stromkem.

Originální libreto hry zahrnuje i původní dochované texty sv. Františka, jako je např. „Chvalozpěv bratra Slunce". Hra, v níž František a jeho bratři bojují proti nástrahám samotného ďábla, vychází z poetiky lidového divadla, a proto jí nechybí humor, napětí a překvapivá rozuzlení. Celý příběh prostupuje melodická, emotivní hudba v živém provedení sólistů, vícehlasého sboru a komorního orchestru.

Roli sv. Františka ztvární Petr Sýkora (člen činohry NDM), roli sv. Kláry zpívá sopranistka Veronika Holbová a Simona Mrázová, zlého sedláka Pepína hraje Roman Vlkovič a Vojtěch Kupka (sólista opery NDM), roli čerta pokušitele hraje Juraj Čiernik. Družinu Františkových bratří vede Jiří Halama (sólista opery NDM). V rolích Františkových bratří, sester sv. Kláry, andělů a zvířátek účinkují členové Operního studia NDM vedeného Lenkou Živockou a v neposlední řadě i ostravští amatérští herci a zpěváci. Osmičlenný orchestr složený ze členů operního orchestru NDM řídí Jurij Galatenko.

Hudební nastudování Lenka Živocká, výprava Tomáš Volkmer, dramaturgie Tereza Pogodová, režie Pavel Helebrand.

 

- Představení je bez přestávky a trvá asi 60 minut.

- Maximální kapacita hlediště je 300 míst. V kostele je k dispozici sociální zařízení.

- Cena vstupenky je 60 Kč pro žáka/studenta.

- Cena vstupenky pro veřejnost 160 Kč a poloviční /děti/ 80 Kč.

 

Pro ty, kdo se rozhodnou na představení přijít, ještě jedno upozornění: Chcete-li i vy pomoci svatému Františkovi se stavbou prvního betléma, přineste si prosím svíčku!

NABÍDKA PŘEDSTAVENÍ V ROCE 2010

20. 12. 10:00 pro školy - 260 obsazeno/ 40 míst volných

22. 12. 10:00 pro školy -280 obsazeno/ 20 míst volných

22. 12. 18:00 pro veřejnost - 50 obsazeno

26. 12. 14:00 pro veřejnost

 

Více informací na www.vazna-hudba.cz / www.pasdetheatre.cz

Termíny