MENU: Gurun Gurun, Opuka

Hudba

V pátek 26. listopadu 2010 od 20.00h v prostorách galerie U Přívozu proběhne další večer z dílny MENU. Vystoupí dvě přední česká hudebně-experimentální uskupení GURUN GURUN a OPUKA.

   Již podruhé tak bude unikátní prostor budovy Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové místem propojení architektury s hudebním a vizuálním vystoupením.

 

 

 

Účinkují

Všechna  ojedinělá vystoupení Gurun Gurun jsou založena na improvizaci. Pro jejich hudbu jsou typické pomalé repetitivní melodie, hypno-minimalistická atmosféra, používání konkrétních zvuků a terénních nahrávek. Gurun Gurun kombinují digitálně upravené kytary, analogové oscilátory a gramofony s akustickými nástroji. Kapele, kterou tvoří přední hudební osobnosti tuzemské scény - klávesista Jára Tarnovski (Miou Miou, Wabi Experience), kytarista Tomáš Knoflíček (Miou Miou), multiinstrumentalista Federsel (Handa Gote, B4) a Ondřej Ježek (OTK), právě v těchto dnech vychází stejnojmenné debutové album na londýnsko-tokijském labelu Home Normal.

   Na desce spolupracovali Gurun Gurun mj. s japonskými hudebnicemi Sawako (12k,

Anticipate) a Moskitoo (12k), s dánským producentem Opiatem (Morr Music),

Floexem nebo s hráči na historické violy da gamba Irenou a Vojtěchem Havlovými.

  Gurun Gurun se podíleli na kompilaci současné experimentální elektroniky labelu

Ressonus, věnují se také remixování, skládání hudby pro alternativní divadlo, taneční

představení a výtvarné instalace. V roce 2009 se GG představili v rámci mezinárodní

akce Art’s Birthday, koncertovali společně s Timem Heckerem, Grails, Trespassers

William, Handa Gote, Kora et le Mechanix, WoO aj.

www.gurunas.net

www.myspace.com/gurunas

 

   Skvěle jim bude sekundovat momentálně tříčlenný audiovizuální projekt Opuka, který tvoří Petr Stašek (syntezátory, kytara), Radek Herold (syntezátory, pc),
Dušan Urbanec (video) Sdružení Opuka spatřilo světlo světa kolem roku 2000 ve funkcionalisticko-industriálním Zlíně. Na svém kontě má již několik alb, přičemž kritiky nejlépe hodnoceným počinem je album Tycho z roku 2006.

   Opuka hudebně těká na hranici ambientních hudebních žánrů s velice specifickým rukopisem, ve kterém lze rozenat click’n’cutové postupy, kombinaci elektroniky s akustickými nástroji či abstraktní soundscapes.
   Příznačné je však neustálé experimentování s vlastní hudební produkcí, její zachycení do vizuální podoby či  zvukové a obrazové instalace na kterých se podílejí samotní posluchači. Vytváří tak zcela neobvyklý celek, postavený na vzájemné komunikaci mezi zvukem a obrazem, kdy hudba a obraz splynou v jeden neopakovatelný smyslový zážitek. Pro Opuku je důležitý samotný tvůrčí proces, kouzlo hledání, náhoda a věčná inspirace v proměnách a změně úhlu pohledu.

Termíny