Rytmy Afriky

Hudba

Festival africké hudby a tance Rytmy Afriky, oslaví letos své páté narozeniny. A to skutečně velkolepě - poprvé v Praze vystoupí malijská bubenická star Sidiki Camara se svým bandem. Hvězdnou sestavu doplní tanečník Mohamed Cissé, sólista guinejského národního souboru Les Ballets Africains a výběr nejzajímavějších domácích projektů spjatých s africkou hudební tradicí.
Hlavním záměrem Rytmů Afriky je představit různé podoby afric...ké kultury a současně také upozornit na možnosti smysluplné pomoci africkým zemím. Kromě hlavního kulturního programu připravují organizátoři již tradičně i program doprovodný - prezentaci neziskových organizací pomáhajících v Africe, prodej výrobků chráněných dílen v Africe, představení Fair Trade, atd.
„Myšlenka uspořádat festival vznikla v roce 2005, v průběhu hudební stáže v Guineji a Mali", říká David Oplatek, jeden z organizátorů. „Chceme publiku přiblížit fascinující svět západoafrické polyrytmie, představit nejlepší kapely z domácí scény a zároveň je konfrontovat se světovými hvězdami. Afrika nerovná se automaticky chudoba a války, pro nás je to především nevyčerpatelná studnice hudební inspirace".

Účinkují

Účinkující:


Sidiki Camara - je právem považován za doyena hudební Mandingo tradice. Také aby ne - mnoho let působil v malijském národním souboru "Ballet national du Mali", po boku Mamady Keity procestoval celý svět a koncertoval s četnými legendami západoafrické hudby.
Při výčtu Sidikiho slavných spoluhráčů zjistíte, že jednodušší by zřejmě bylo napsat s kým nehrál. Ale přece jenom: Ali Farka Touré, Toumani Diabate, už zmiňovaný Mamady Keita, Oumou Sangare, Habib Koite či Rokia Traore, to jsou jen ta nejzvučnější jména.
V současné době žije Sidiki v Norsku, kde vyučuje hru na bubny, je vyhledávaným perkusistou a vystupuje, na příklad s jazzmanem Billem Frisellem. Na svém kontě má několik vlastních cédéček a spolupráci na natáčení více než 13 dalších alb (Zap Mama - Seven, Djélimady Tounkara - Sigui, ..)
Do ČR přijíždí poprvé a přiveze svoji kapelu s originálním názvem Africa Djembé. Zároveň zde povede bubenický workshop.
Ondřej Smeykal - Českému publiku není třeba Ondru Smeykala nijak zvlášť představovat. Pověst jednoho z nejlepších hráčů na didgeridoo si vysloužil jak svým inovativním přístupem ke hře na tento australský domorodý nástroj, tak také spoluprací se zajímavými osobnostmi nejen evropské hudební scény. Spoluzakládal Wooden Toys, vystupoval s Monkey Business, Monikou Načevou nebo např. s Filharmonií Hradce Králové.
Ovšem zastihnout Ondřeje na koncertě v ČR chce notnou dávku štěstí. Většinou totiž hraje v zahraničí, ať už je to Austrálie, USA, Japonsko či vyhlášený festival Swizzeridoo ve Švýcarsku. Na Rytmech vystoupí se speciálním hostem a setem inspirovaným Afrikou.

Mohamed Cissé - Mohamed Cissé se narodil 1. 1. 1980 v Conakry v Guineji. Už od útlého dětství měl skvělé hudební vedení. Jeho matka Manana Cissé je slavná tanečnice a bývalá umělecká vedoucí Les Ballets Africains. Tento ansámbl vznikl v roce 1952 a od roku 1958 je oficiálně národním souborem, který reprezentuje Guineu v zahraničí. V průběhu let v něm působily špičky guinejské hudební scény - Fadouba Oularé, Famoudou Konate, Fodeba Keita a další.
Není proto překvapením, že do Les Ballets v roce 1995 jako patnáctiletý kluk nastoupil i Mohamed Cissé. Od té doby se souborem vystupoval na čtyřech kontinentech, v současné době se podílí na jeho tvorbě jako choreograf. Na Rytmech vystoupí v triu spolu s tanečnicemi Terezou Pospěchovou a Kateřinou Szymanskou, s kapelou Pararingapatam za zády.
A perlička na závěr - jméno Cissé není v našich končinách vůbec neznámé, bratr Mohameda Amadou totiž hrál fotbal za pražskou Slavii a nyní nastupuje za Bohemians 1905.

Pararingapatam - (full-energy rhytmical orchestra) je nejen pekelně pálivá chilli paprička, ale hlavně pražské uskupení pěti perkusistů na pomezí mnoha žánrů. Pět bubeníků a originální rytmické skladby nabité energií, v nichž se nezapře inspirace rytmikou západní Afriky, latinské Ameriky, Indonésie, ale i jazzu, funku či hiphopu.
Pararingapatam jsou průkopníci, kteří našli svůj unikátní styl a dokazují, že jít vlastní cestou se vyplácí.
Kapela koncertuje od roku 2007 a tvoří ji bubeníci Tomáš Kerle, Tomáš Marek, Jakub Severin, Libor Vaněk a Jan Vorlíček.

TiDiTaDe - skvělé tanečnice, drsní bubeníci a několik metrů krychlových afrických bubnů. Skupina, kterou není možné přehlédnout (ani přeslechnout) se může směle označovat za první afrobalet v Čechách.
Tiditade jsou stálicí tuzemské afroscény, fungují od roku 2002 a jako jediní se zúčastnili i všech předešlých ročníků festivalu.

Afterparty:
Dj Ross the Boss

Kontakty

rytmyafriky.cz

Termíny