...příští vlna/next wave...

Divadlo

...příští vlna/next wave…

 

setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy

 

...kdo nejde s námi, jde proti nám…

Praha  2.10 – 10.10. 2010 | Ostrava 2.10. 2010 | Brno 24.10. 2010

 

Festival …příští vlna/next wave… přináší sérii premiér, divadlo v dolech i v soudní síni.

Praha 23.9.2010 - Sedmnáctý  ročník setkání kulturní alternativy začíná 2. října. Letos poprvé představí svou svébytnou dramaturgii mimo Prahu také v Ostravě a v Brně. Programu dominují premiérové divadelní projekty předních nezávislých souborů a osobností alternativní scény, představení v netradičních prostorech i happeningy v ulicích Prahy.

Podtitul letošního ročníku zní „Kdo nejde s námi, jde proti nám“ . Známé poválečné komunistické a svazácké heslo  předznamenává reflexi současné i nedávné politiky v hlavní dramaturgické lince festivalového programu, která bude jistě podpořena i souběhem  festivalu s vrcholící kampaní nadcházejících voleb. „Divadlo jako paměť, divadlo jako povodeň, divadlo jako politikum. Divadlo jako extrémní otevřenost a citlivost, která se přetavuje v extrémní činy a postoje. To jsou hlavní trendy letošního ročníku.“ přibližuje letošní festivalové téma Vladimír Hulec, kurátor festivalu.

První festivalový víkend přináší projekty realizované v autentickém nedivadelním prostředí.  Sobota 2. října  přináší programový blok  v ostravském dolu Michal, kde režiséři a autoři Miroslav BambušekEwanem McLarenem připravili mimo jiné inscenaci Zdař Bůh!  o tamních důlních katastrofách v polovině 50. let.  Neděle 3. října pak ve spolupráci se souborem Spitfire Company a výtvarníkem Jiřím Sozanským nabízí jednorázový projekt Procesy 10 / 48 / 7830v prostorách soudní síně na Pankráci, kde byla spolu s dvanácti dalšími představiteli komunistické opozice Milada Horáková odsouzena k smrti. Následující dny se nesou ve znamení světových premiér a původních projektů – brněnské Divadlo Feste uvede poprvé dokumentární drama Dr. Emil Hácha (Identita 8) (10.10 v Praze a 24.10 v Brně), kočující seskupení Nejhodnější medvídci s vervou sobě vlastní zhanobí nejnovější text René Levínského Planoucí srdce (6.10.),  Jiří Jelínek a Divadlo DNO poprvé představí svou novou inscenaci inspirovanou nedávným turné po Reunionu a Onřej Lipovský bude v rámci festivalu prezentovat svou trilogii Trojjazyčně (7.10).  Samostatnou linkou je pak pražská prezentace Ostravské nezávislé scény pod titulem Továrna na sny (9.10)

Mimo zavedené i netradiční prostory festival plánuje atakovat i veřejný prostor. Chystají se miniakce ve vlaku Praha – Ostrava, Jan Komárek a Poetic Kamikadze připravují vlídné performance na pražských křižovatkách a Milan Kozelka politicky angažované performance  v centru Prahy.

Již po osmé festival v rámci slavnostního večera veřejně vysloví Pocty festivalu ...příští vlna/next wave... (8.10). Letošní komponovaný program připravuje soubor Depresivní děti touží po penězích. V rámci večera budou mít diváci možnost shlédnout také aktuální práci autorské dvojice Kristýna Lhotáková – Ladislav Soukup či soubory Paleja Ballet Theatre či S/M+.

Kompletní program festivalu naleznete na www.nextwave.cz. Předprodej: Ticketportal, Divadlo Na zábradlí a Roxy/NoD.

Účinkují

V úvodní den, sobotu 2. 10.

nabídne festival celodenní akci – přesun vlakem divadelních hooligans z Prahy do Ostravy a odtud do dolu Michal, kde režiséři a autoři Miroslav BambušekEwanem McLarenem spolu s o. s. Mezery připravili inscenaci Zdař Bůh!  o tamních důlních katastrofách v polovině 50. let (projekt v červnu získal Cenu Divadelních novin v oboru alternativní divadlo). V rámci večera nás čekají i další industriální překvapení.

V neděli 3. 10.

se v prostorách Vrchního soudu na Pankráci (nám. Hrdinů 1300/11, nedaleko od stanice metra Pražského povstání) odehraje již zmiňovaná performance Jiřího Sozanského a Spitfire Company Procesy 10 / 48 / 7830, inscenace pojednává o soudním řízení s Miladou Horákovou a dalšími dvanácti odsouzenými ve vykonstruovaném monstrprocesu v komunistickém Československu. O jedinečnosti tohoto projektu včetně využití autentických míst, jež dodnes vypadají a působí tak, jak je známe z dobových fotografií a dokumentů, se není třeba rozepisovat. Tento projekt spolu s premiérou Divadla Feste a projektem Zdař Bůh! považujeme za tematický klíč a páteř letošní dramaturgie.

V týdnu 4.-7. 10.,

Ve středu 6. 10., proběhne v NoD také již zmiňovaná premiéra Nejhodnějších medvídků Doubkowa hole má.. Text Planoucí srdce zakladatele Nejhodnějších medvídků, dramatika a nukleárního fyzika René Levínského měl premiéru v říjnu loňského roku v Západočeském divadle Cheb, Levínský jej ale přímo pro soubor upravil.

Ve čtvrtek 7.10., uvádíme opět v premiéře a možná dokonce coby jednorázový projekt připravovaný pouze pro festival …příští vlna/next wave… Trojjazyčně performara Ondřeje Lipovského. Ve třech částech s názvy 1) Zima v Pekingu, 2) Jen nebe, země, já a čára obzoru a 3) Dnes jsou čtvrtohory reflektuje své pobyty v dnešní Číně a Tibetu. Setkává se zde tanec s meditací, i on-line komunikace s čínskými studenty a tibetskými mnichy ….

V pátek 8. 10.

se bude v Divadle Na zábradlí konat již tradiční předávání festivalových Poct jedincům a souborům alternativního divadla za umělecké počiny loňského a tohoto roku včetně nejdůležitější Pocty Živoucí poklad udělované vždy známé či naopak opomenuté legendě českého avantgardního divadla XX. století.  Festival tyto Pocty uděluje od roku 2003 a dosud je v této kategorii udělil profesoru Ivanu Vyskočilovi (2003), profesoru Bořivoji Srbovi (2004), doc. PhDr. Janě Pilátové (2005), doc. Evě Kröschlové (2006), doc. Václavu Martincovi (2007), režisérce Evě Tálské (2008) a profesoru Janu Schmidovi (2009).  Večer představí také aktuální práce Kristýna Lhotákové a Ladislava Soukupa (LaS Company) či souboru Josefa Kocourka Paleja. Na závěr uvede performer Alex Švamberk svůj radikální projekt Ngiht club beauty and the beast.

Sobota 9. 10.

je v klubu NoD celá věnovaná ostravské nezávislé scéně. Program s názvem Továrna na sny kurátorsky připravil producent David Mírek. Navazuje na obdobný projekt festivalu v Disku z roku 1999, takže se představí tehdejší protagonisté Bílé divadlo, Petr Lysáček či Jiří Surůvka, vedle nich ale vystoupí i tzv. Surůvkovy děti – jeho studenti ze SUPŠ a katedry výtvarné tvorby Ostravské Univerzity, kde přednáší, a další představitelé současné nezávislé umělecké scény Ostravy, hudebníci, divadelníci, performeři, výtvarníci, literáti… Například umělci a projekty z rezidence Továrna, fotografové Jaroslav Malík, Martin Popelář, Roman Polášek, Rasťa Pavlík, videoartisté z QQ Studia Ostravské univerzity, básníci Ivan Motýl a Petr Hruška, „Ostraváci nemluvící česky“ALBA club international, elektro-industriální kapely Like she, Café industrial, hudebně-literární Úspěch(né) deníčky

V neděli 10. 10.

se v hlavním sále NoD uskuteční premiéra brněnského Divadla Feste, dokumentární inscenace Jiřího Honzírka věnovaná právníkovi, básníkovi, v letech 1938-39 (30. 11. 1938-14. 3. 1939) prezidentu Československé republiky a v letech 1939-1945 (15. 3. 1939 – 9. 5. 1945) Protektorátu Čechy a Morava dr. Emilu Háchovi – Dr. Emil Hácha (Identita 8). Nebude to však jediný program. Během dne se v dalších prostorách představí další projekty extrémní citlivosti a působivosti, jež festival pozval. Vystoupí například nedávno konstituovaný soubor FKK s projektem extrémního fyzického divadla Tanz im Quadrat, který dosud provedli pouze třikrát, stihli ale už získat ocenění Divadelních novin Událost měsíce a být vykázání z letošního festivalu Jiráskův Hronov. Dále se můžeme těšit na  premiéru nové produkce Jiřího Jelínka a jeho nová inkarnace Divadla DNO, extrémní vystoupení chystá performer a provokatér Milan Kozelka.

Divadelní program je již tradičně rámován prezentací aktuální hudební scény a letos výrazněji po celou dobu i prezentací současného výtvarného umění.

 

Kontakty

www.nextwave.cz

Termíny