medové odpoledne

Volný čas

Medové odpoledne ve Společenském domě vZadní Třebani se uskuteční vsobotu 18. září již po sedmé a začíná ve 13:45. Právě září je nejvhodnější období pro nákup medu od samotných včelařů a každý zřejmě ví, že se nevyplácí, shánět se po medu až přijdou první podzimní nachlazení.

Medové odpoledne není ale jenom o prodeji medu. Již od 13. hodiny se mohou návštěvníci seznamovat súčastníky tzv. tržiště intelektu, sjejich ukázkami, vědomostmi, názory a na daná témata snimi diskutovat. O Svatém Janu pod Skalou se např. dozví vše od samotného starosty Jiřího Ševčíka, který zde zároveň i včelaří. Ten nyní pracuje na vybudování muzea řemesel, které má být s velkým zaměřením právě na včelařství. O vinařství vČechách, jeho historii i současnosti, bude připraven diskutovat Miloslav Richter. Vedle uměleckého kováře zde bude vykladač karet a numerologie, vedle zástupce Pražské jurty a mongolisty třeba cestovatel, historik, heraldik, básník a estetik vjedné osobě. O výrobě piva bude možno hovořit se sládkem domácího pivovaru a výrobu svíček ze včelího vosku si budou moci vyzkoušet obzvláště děti. Budou kvidění fotografie technických památek ze středních Čech, ale i nádherné obrázky naivistického malíře.

Samotného zahájení Medového odpoledne se v 13:45 ujmou opět čeští kontrafagotisté a protože se jedná o sedmý ročník, bude jich sedm. Zde určitě potěší mj. úprava skladby Starý bručoun od Julia Fučíka.

Včelaři ze základní organizace Liteň budou prodávat med od svých včeliček, někteří i pečivo smedem a o prodej medoviny a kosmetických výrobků na bázi včelích produktů se postará vedoucí svazové včelařské prodejny vKřemencově ulici vPraze paní Zuzana Hanáková. Med a sedm druhů medoviny se budou nejen prodávat, ale i ochutnávat.

Letošní včelařské přednášky se ujme Ing. Karel Sejk a bude hovořit a diskutovat na téma „Význam včel pro přírodu a pro lidstvo". Přítel Karel Sejk včelaří v Dobřichovicích a pro široké okolí je cenným rádcem vchovu včel. Pravidelně na své včelnici organizuje přednášky a ukázky chovu matek a svým širokým rozhledem je cenným pomocníkem jak začínajícím včelařům, tak i těm pokročilým. Jeho přednáška bude vedena ale tak, aby byla srozumitelná a poučná i pro nevčelaře. Těm pak bude věnován i včelařský koutek, aby se mohli seznámit se základními včelařskými pomůckami a případně se základy včelaření. Zde budou kviděni i živé včely smatkou ve skleněném úlku.

Hvězdami loňského Medového odpoledne se staly Tančící babičky, jejichž věkový průměr je dosti přes 70 let a jednou znejaktivnějších členek je 80ti letá Jana Efflerová. Ta byla ještě donedávna aktivní včelařkou ZO ČSV Liteň. Proto na přání mnoha loňských účastníků nebudou Tančící babičky chybět ani letos. Závěr odpoledne bude již tradičně patřit komornímu souboru Harmonia Mozartiana Pragensis, který zahraje skladby od G.F.Händela, J.Venta, J.Pelikána a L.van Beethovena.

 

 

Účinkují

Harmonia Mozartiana Pragensis, Tančící babičky, Čeští kontrafagotisté, aj.

Termíny