Zlaté Hory budou hostit Mistrovství světa 2010 v rýžování zlata

Volný čas, Sport, Pro děti, Turistika

Tradiční soutěž v rýžování zlata ve Zlatých Horách na Jesenicku bude letos zároveň i mistrovstvím světa vtéto disciplíně, která není vnašich zeměpisných šířkách zcela běžná. World Goldpanning Championships 2010 proběhne ve dnech 16. až 22. srpna 2010 a zúčastní se ho zlatokopové zcelého světa.

Během dvou minut dokáží vyrýžovat kbelík písku. Takového času dosahují špičkoví zlatokopové, kteří se mezi 16. a 22. srpnem sjedou do Zlatých Hor na Mistrovství světa vrýžování zlata. Šampionát bude slavnostně zahájen vúterý 17. srpna ve 20 hodin. V dalších dnech proběhnou jednotlivá kola soutěží vkategoriích muži, ženy, junioři a senioři. Vneděli 22. srpna celý maraton rýžování zlata vyvrcholí finálovými soutěžemi národních družstev, znichž vzejdou vítězové jednotlivých kategorií. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne vneděli od 14.00 hodin.

 

Mistrovství pořádá město Zlaté Hory společně sKlubem moravskoslezských zlatokopů a České asociace zlatokopů, letošní celosvětové klání zaštítí Světová asociace zlatokopů (WGA). „Pořádání Mistrovství světa je pro Zlaté Hory významnou událostí. Věříme, že taková akce přispěje ke zviditelnění Zlatohorska i Jeseníků a naláká další turisty kvýletu či dovolené u nás," říká starosta Zlatých Hor Milan Rác.

 

Kromě profesionálů budou v hledání tzv. zlatinek, částeček zlata, soutěžit i laičtí zlatokopové. Během sedmidenního setkání zlatokopů bude probíhat každý den od9 hodin škola rýžování zlata, na večerní hodiny je plánováno noční rýžování. Zlatokopové se mohou zúčastnit exkurze do Zlotého Stoku vPolsku, na naleziště zlata v Andělské Hoře nebo si projít s průvodcem zlatohorskou a údolskou naučnou hornickou stezku. Celé mistrovství bude doprovázeno hudebními vystoupeními skupin, např. Kelt Brass Band Dobrá Poloha, Rangers a Žalman a spol., součástí doprovodného programu bude i Výstava fotografií v městském muzeu nazvaná "Historie soutěžního rýžování zlata ve Zlatých Horách (1993 - 2009)" nebo burza minerálů. „Rýžování zlata je jednou znejvětších letních atrakcí celých Jeseníků. O akci je tradičně velký zájem a i letos bude perfektně zorganizovaná. Vlastníma rukama vydobýt kousek drahocenného kovu je opravdu silný zážitek. Kdo nezkusil, těžko pochopí, proto přijeďte. Zlaté Hory nabízejí silné zážitky také po celý rok, letos jsou však vcentru světového dění", láká knávštěvě Jan Závěšický, ředitel Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu.

Tradice soutěží rýžování zlata vznikla ve Zlatých Horách před 16 lety. Vroce 1996 se zde konalo Mistrovství Evropy, vletech 2001, 2005 a 2009 pak Mistrovství České a Slovenské republiky. Jak ale napovídá už sám název města, zlato tady má mnohem delší tradici.

Rýžování zlata na Zlatohorsku je doloženo prvními písemnými zprávami ze 13. století, počátek těžby se předpokládá ale již na přelomu 10. a 11. století. Za období největšího rozkvětu rýžování zlata lze považovat 16. století, kdy zde byla nalezeny valouny zlata vážící více než 1 kilogram. Novodobá těžba zlata byla ukončena vroce 1994.

Termíny