Tradiční skotské slavnosti na Sychrově přivítají návštěvníky již po desáté

Divadlo, Volný čas, Hudba

Každý, kdo touží po cestě do Skotska, má jedinečnou příležitost udělat si malou „generálku" na severu Čech. Od pátku 20. do soboty 21. srpna bude státní zámek Sychrov u Turnova již po desáté hostit festival Skotské hry.

Jubilejní ročník nabídne malé Skotsko uprostřed Evropy. Řinkot zbraní, zvuky dud, mohutní muži v kostkovaných kiltech zápolící s těžkou kládou či ohromnými kameny, vůně skotské whisky a tradičního pokrmu haggis - festival nabízí jedinečnou a neopakovatelnou zábavu pro celou rodinu. Brány zámeckého areálu se otevřou vpátek večer a akce skončí se sobotní půlnocí. Pořadatelé očekávají, že loňská návštěvnost, kdy na festival zavítalo na osm tisíc milovníků Skotska, bude letos ještě vyšší.

Jan Herget, zástupce VisitBritain vČeské republice, zve na akci: „Dvoudenní hry jsou tou pravou ochutnávkou Skotska. VEvropě není žádná další akce vtakovém rozsahu jako na Sychrově. Samozřejmě kromě samotného Skotska, kde vEdinburghu právě probíhá největší festival na světě! Přelom srpna a září je nejlepší čas knávštěvě této nádherné země."

Největším tahákem slavností jsou tradiční těžkoatletické soutěže. Poměřit si síly s profesionálními závodníky ze Skotska si mohou vyzkoušet i sami návštěvníci. Divácky nejzajímavější je hod kládou, která měří až sedm metrů a váží okolo 50 kilogramů, hod závažím do výšky a do dálky nebo přetahování lanem.

Na taneční scéně se představí skupiny Caledonian Club, The Kilt a Syllmarion. Po představeních jsou připraveny workshopy, na kterých se mohou návštěvníci základní kroky naučit. Na dvou hudebních scénách se vystřídají dvě desítky českých i zahraničních interpretů. Hlavními hvězdami programu jsou skupiny Rough Tide, 4square a dudácký soubor Rebel Pipers.

Do minulosti lze nahlédnout vtáboře zjakobitského povstání, stanech skotských jednotek z 2. světové války nebo napoleonského ležení. Kvidění bude výstava historických vozidel pocházejících zBritánie. Kdrsné a romantické krajině Skotska neodmyslitelně patří tradiční nápoj whisky.

Připraveny jsou řízené ochutnávky několika druhů typické single malt a blended whisky.

Pro nejmenší návštěvníky jsou připraveny dětské soutěže, které jsou jen zjednodušenou verzí soutěží pro dospělé, atrakce, loutkové divadlo a další.

Akce se koná pod oficiálním patronátem Její Excelence Sian MacLeod, velvyslankyně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v České republice. Generálním partnerem je britská národní agentura na podporu turismu VisitBritain a Klub přátel Skotska.

 

Pro další informace navštivte internetové stránky: www.skotskehry.cz a www.visitbritain.cz

Termíny