ČECHOMOR

Hudba

 

ČECHOMOR, Letní Parket Pohoří

15.7.2010

 

Ve středu 15.7. do Pohoří zavítá kapela, která skvěle spojuje lidovou hudbu a elektroniku.

Čechomor  - je česká hudební skupina založená na jaře roku 1988 původně jako volné sdružení muzikantů hrajících kramářské písně s názvem I. Českomoravská nezávislá hudební společnost ve složení Jiří Břenek (housle a zpěv), František Černý (kytara zpěv), Jiří Michálek (harmonika), Antonín Svoboda (housle). Po roce a půl byl Antonín Svoboda vystřídán Jiřím Hodinou, ve skupině hrál a zpíval také Míťa Denčev, na cello hostoval Olin Nejezchleba.

Na konci roku 1990 skupina vydala první album Dověcnosti obsahující řadu upravených lidových písní z Čech a Moravy.

V roce 1994 přecházela Českomoravská hudební společnost  z čistě akustického pojetí do elektrické podoby. V té době nesla skupina název Českomoravská hudební společnost. V roce 1996 vyšlo druhé album Mezi horami.

 

V roce 1999 Českomoravská hudební společnost  „předskakovala“ Kapele Lucie. Z toho vzniklo, že David Koller a Lenka Dusilová byli hosty při natáčení třetího alba Čechomor. Po jeho vydání byl název skupiny zkrácen na Čechomor. V létě 2000 vystupovala skupina na společném turné s Jaromírem Nohavicou.

 

V roce 2001 se konal koncert v Rudolfinu, kde hrál Čechomor s komorním orchestrem Collegia českých filharmoniků. Tento koncert aranžoval známý zpěvák a skladatel Jaz Coleman. Jazovi se spolupráce s Čechomorem zalíbila a tak se pod jeho producentským vedením nahrálo další album Proměny. Na tomto albu hraje společně s Čechomorem opět Collegium českých filharmoniků a počet skladeb je roven dvanácti. Po vydání multiplatinové edice se počet skladeb rozšířil na 16. Za toto album získal Čechomor 3 Anděly – za skupinu roku, album roku a píseň roku Proměny.

V té době také skupinu oslovil režisér Petr Zelenka a spolu s Jazem Colemanem a Jarkem Nohavicou začali natáčet film Rok ďábla. Mimo tyto pány hraje ve filmu také Karel Plíhal. Film byl uveden do kin v roce 2002 a získal Českého lva za nejlepší hudbu k filmu. 

 

V roce 2004 vydal Čechomor album Co sa stalo nové,

Na tomto albu se podíleli dva zahraniční muzikanti a to Iarla O'Lionaird z Irska a Joji Hirotaz Japonska.

21. srpna 2006 vyjíždí Čechomor na svoji první železniční šňůru nazvanou Vlak Tour, s japonským hostem Joji Hirotou. V průběhu Vlak Tour vznikl televizní dokument, který byl na žádost diváků v České televizi několikrát reprizován.

 

V roce 2008 vystupoval na turné se skupinou Divokej Bill v rámci 10 : 20 Connection Tour. Turné vzniklo díky tomu, že Billové slavili 10 let své existence a Čechomor již 20 let své velmi úspěšné kariéry.

 

 

Účinkují

ČECHOMOR

Termíny