Na zámku v Holešově vystaví obrazy Alfonse Muchy

Výstava, Volný čas

Na Kroměřížsku bude vkrátké době otevřena již druhá výstava, přibližující dílo přední osobnosti světového výtvarného umění. Pouhý měsíc poté, co Muzeum Kroměřížska vKroměříži zahájilo atraktivní výstavu „Salvador Dalí: Božský komediant", přichází zámek vblízkém Holešově sexpozicí představující tvorbu českého velikána - Alfonse Muchy.

Výstava se veřejnosti otevře 17. června a skončí 26. září, při příležitostiposledního koncertu hudebního festivalu Musica Holešov. Vzámecké galerii bude přístupná vběžné otevírací době zámku, tedy denně mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

„Veřejnosti představíme přes sedm desítek děl. Půjde o průřez kompletní tvorbou Alfonse Muchy. Budeme tu mít mimo jiné unikátní litografické práce zMuchova českého i francouzského období, olejomalby nebo kresby - studie kpozdějším vrcholným dílům," prozradil Pavel Chmelík, ředitel Městského kulturního střediska Holešov, pod které zámek patří. „Věřím, že na své si přijde laická i odborná veřejnost - budou tu totiž také unikátní věci, znichž některé dokonce nebyly nikdy vČeské republice vystaveny, případně byly kvidění jen jednou či dvakrát. Je to možné díky tomu, že vedle řady českých galerií nám některá díla zapůjčili i soukromí sběratelé, kteří své sbírky běžně neprezentují. Jeden ze sběratelů dokonce zapůjčený obraz teprve před dvěma týdny koupil vzahraničí, takže vČeské republice bude mít svou premiéru," dodal Chmelík.

 

Holešovský zámek vsází na výstavu autora zvučného jména již podruhé. Loni vlétě pořádal mimořádně návštěvnicky úspěšnou výstavu obrazů Joži Úprky.

Zámek letos vstoupil teprve do své druhé novodobé sezóny. Od roku 1996 byl uzavřen. Poté, co ho koupilo město vroce 2005, prochází za provozu rozsáhlou rekonstrukcí, při níž už bylo opraveno nádvoří, přízemí a část prvního poschodí, vjehož reprezentativních sálech se konají plesy a společenské akce. Od loňského léta je zámek otevřen i pro běžné turistické prohlídky. Přestože návštěvníci při nich vidí „jen" prázdné místnosti bez mobiliáře (zařízení bylo v50. letech kompletně rozkradeno), je o ně velký zájem, neboť vedou i do prostor, které jsou na jiných zámcích nepřístupné.

V přilehlé zahradě si turisté mohou návštěvu zpestřit další novinkou - vyjížďkou na půjčené loďce po zdejších vodních kanálech. „Pořídili jsme pro tento účel dvě rodinné lodičky. Návštěvníci se tak mohou na zámek a zahradu podívat zjiných úhlů," doplnil Chmelík.

Vedle toho je nyní až do poloviny srpna ve výstavních prostorách vpřízemí kvidění výstava starých pohlednic Holešova, medailí a také historických rádií a magnetofonů. Novinkou letní sezóny je Zámecké hudební léto - cyklus koncertů pod širým nebem před budovou zámku. Nejbližší akcí bude 24. června Festival Starobrno, na němž vystoupí Čechomor, AG Flek a Bolek Polívka.

 

Zámek vHolešově je jednou znejvýznamnějších památek Východní Moravy. Původně zde stála gotická tvrz pánů ze Šternberka. Od 16. století zámek měnil podobu do té dnešní - raně barokní. Zámek je obklopen jedinečným, rozsáhlým parkem francouzského typu, který volně přechází do anglické obory. Park má rozlohu 62 hektarů. Jeho součástí je systém vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce a Růžová zahrada spomníkem významného rodáka, hudebního skladatele F. X. Richtera. Jedinečný unikátem je také soustava ovocných sadů, které mají vzácný genofond odrůd skontinuitou od 16. století do dnešních dob. Jde o více jak 50 odrůd ovoce. Vzámeckém parku se také nachází stylová hvězdárna, která po domluvě umožňuje pozorování noční oblohy.

Kontakty

www.holesov.info

Termíny