Kumšt - Yasmina Reza

Divadlo

Skvěle koncipovaná konverzační komedie, kterou Francouzka Yasmina Reza obohatila peprně skutečnými dialogy. Hra není pouhým seskupením vtipných dialogů, ale zapouští hlubokou sondu do vrtkavosti lidského, tedy i mužského přátelství. Dokazuje známou skutečnost, že nejlépe se zlikviduje vztah kvůli blbosti a jisté otevřené přímočarosti.
Boris (Jan Kačer) si zakoupí za hříšný peníz obraz zrovna módního autora. Plátno, celé v bílém, považuje za skutečné umělecké dílo
a snad se mu i opravdu líbí. Na to poukazuje opatrný způsob, jakým ho přenáší - obřadně a vždy vybaven běloskvoucími rukavicemi. Přímočarý přítel Marek (Jan Tříska) nepochopí hloubku uměleckého počinu a šťastnému majiteli obrazu na rovinu sdělí, že se jedná o draze zaplacenou sračku. Informaci si nenechá pro sebe a hned za tepla ji pošeptá třetímu kamarádovi Ivanovi (Jan Hrušínský). Ten je velice tolerantní, názory balí do hedvábného papíru kompromisu. A právě tato nesourodost povah, náhledů a způsob jejich prezentace rozpoutá na jevišti komické, ve skutečnosti tragické, měření pevnosti dosud fungujícího přátelství.
(výňatek z článku http://www.divadlo.cz/art/clanek.asp?id=13582)

Účinkují

Hrají: Jan Tříska, Jan Kačer, Jan Hrušínský

Překlad : Michal Lázňovský, Scéna : Jan Štěpánek, Kostýmy : Katarína Bieliková,
Hudební spolupráce : Ladislav Greiner, Produkce : Jan Hrušínský.

Režie: Jan Hřebejk

Termíny