Festival Mladí na Zemi

Volný čas, Hudba

Festival Mladí na Zemi se uskuteční dne 22. května v neformálních prostorách Centra volného času Legáto. Cílem festivalu je umožnit mladým cestovatelům seznámit posluchače s jejich zážitky a umožnit neformální setkání všem mladým lidem, které cestování naplňuje. Festival je pro všechny návštěvníky zdarma, což umožnila Nadace Vodafone, která festival zaštítila a další partneři festivalu.

Festival Mladí na Zemi by chtěl vytvořit tradici „nekomerčního" pohodového festivalu pro mladé lidi a spíše než festival se stát každoročním setkáním mladých cestovatelů.

V rámci festivalu budou posluchači moci objevovat krásy několika zemí(Arménie,Rwanda,Korsica, ...). Kromě cestovatelsky laděných přednášek bude na festivalu i „informační" přednáška o měkkém turismu. V rámci doprovodného programu budou moci návštěvníci shlédnout i fotovýstavu fotek z různých koutů naší planety a nebo využít testovaní elektrokol.

Festival je doplněn workshopy a to základy lezení a základy focení digitální zrcadlovkou v exteriéru.

O.s. Naboso, pořádající tento festival, se rozhodlo pronajatý prostor poskytnout i neziskovým organizacím z oblasti cestování, ekologie a volného času. I s těmito organizacemi se budete moci během festivalu seznámita dozvědět se více o jejich činnosti.

Během festivalu si budou moci účastníci zasoutěžit o hodnotné ceny.

Kdy: 22.5.2010, 10:00-18:00
Kde: Centrum volného času LEGATO
Stamicova 7
623 00 Brno - Kohoutovice

 

Hlavní sál

10:00 ZAHÁJENÍ FESTIVALU

10:15 - 11:30 Arménie

11:35 - 13:00 Barbados

13:00 - 14:00 Přestávka, možnost vyzkoušet jízdu na elektrokolech

14:00 - 15:00 workshopy; základy lezení, focení a hra na didgeridoo

15:00 - 16:30 Republika Sacha - Jakutsko

16:30 - 17:55 Ugandou a Rwandou

18:00 UKONČENÍ FESTIVALU

 

Malý sál

10:15 - 11:30 USA

11:30 - 13:00 Dánskem na kole

15:00 - 16:30 Korsica

16:35 - 17:45 Rozporuplná Kréta

 

přednáškyArménie

Přednáší Ondřej Herzán

Země bolesti a naděje. Malý Tibet, takovými a mnoha dalšími názvy se označuje malá, chudá zemička, porostlá stepními šíravami, z nichž trčí čtyřtisícové vulkány. Země plná slunce, starodávných kostelů a skalních klášterů, země na historické křižovatce osmanských, perských a ruských vlivů, země ovoce, dobrého vína a koňaku, mimořádně nadaných a pohostinných lidí. Přijďte se dozvědět víc, a to za doprovodu písní, které vám přiblíží atmosféru Hajastani Hanrapetuťjun, neboli republiky Arménie.

 

Barbados

Přednáší Jana Zámečníková

Místo, které je pro většinu lidí vysněnou a zároveň nedostupnou destinací na dokonalou dovolenou to jeBarbados. Ten se nachází ve východní části Karibského moře a je součástí řetězce ostrovů zvaných Malé Antily. Zpívající a tančící obyvatelé, kvalitní rum, kouzelná příroda. Ve vnitrozemí se na krajině podepsalo pěstování cukrové třtiny, kvůli které byla vymýcena velká část původních lesů. I přesto zde můžete najít pestrou flóru i faunu. Pojďme společně ochutnat kouzla Karibiku.

 

Dánskem na kole

Přednáší Roman Schelle

Cyklistika je v Dánsku více než sportem, na kole jezdí staré babičky na nákupy i rodiny s úplně malými dětmi a snad i proto v Dánsku vyrostlo tolik výborných cyklistů. Celá země je doslova protkána cyklistickými stezkami, z nichž nejdelší měří stovky kilometrů. Ideální země na ideální cykloturistiku. Projeďme se společně sRomanem.

Korsica

Přednáší Vítek Baisa

V průvodcích a cestovních denících se dočtete, že horská turistika na Korsice je velmi náročná a nesmí se podceňovat. Moc jsme tomu nevěřili, ale záhy jsme pochopili, proč se Korsice někdy říká skála v moři. Známá trasa GR 20, která přes ni vede ze severu na jih přes hory, je údajně nejtěžší turistickou trasou v Evropě. My jsme prošli její severní, náročnější část.

 

Uganda a Rwanda

Přednáší Monika Hrdinová

Uganda & Rwanda - africká pohádka z mechu a kapradí. Když se řekne „Afrika", většina lidí si představí pouště, stepi, safari a stáda divoké zvěře. Tento kontinent je však daleko různorodější. V Ugandě jen pár kilometrů severně od rovníku najdeme pohoří Rwenzori, kde leží věčný sníh a led a roční dešťové srážky přesahují 2500mm, budeme se prodírat rozbahněným terénem deštného pralesa, pásmy bambusů i zcela unikátní afroalpinskou vegetací lobélií a starčeků. Navštívíme také národní parky Mount Elgon, Murchison Falls a Queen Elizabeth. Ve Rwandě, které se příznačně přezdívá také „Země tisíce kopců", podnikneme v národním parku Volcanos výstup na nejvyšší vrchol Karisimbi (4507m), vulkán Bisoke (3711m) a výpravu za horskými gorilami, kdy zažijeme jedno z nejúchvatnějších cestovatelských setkání.

 

Republika Sacha - Jakutsko

Přednáší Václav Turek

Třicetidenní expedice od města Krasnojarsk vedla po železnici, po řece Leně a autem až do 3 500 km vzdáleného města Jakutsk, přes největší diamantový důl. V nedotčené sibiřské přírodě jsme poznávali život chudých pastevců sobů a místních obyvatel, zocelených drsnou přírodou a ještě drsnější historií.

 

Rozporuplná Kréta- podzimní toulání se Krétou

Přednáší Pavel Pichler

Pláže plné turistů, města ucpaná auty, ...i taková je Kréta, nikoliv však na podzim a nikoliv ve vnitrozemí. Ostrov Krétu ve Středozemním moři lze právem považovat za kolébku dějin evropské kultury. To není jediné „nej" tohoto úžasného ostrova. Mnohotvárnost krajiny, kouzelné a prázdné pláže, nelítostné a strmé hory, ospalé vesničky v podhůří, olivové háje a všudypřítomné ovce a kozy, pohostinní lidé, kaverny a raki. To vše je charakteristické pro podzimní Krétu. Pěší turistika je v některých oblastech jediný způsob, jak se do mnohých končit toho ostrova dostat. Je to též příjemný způsob, jak poznat lidi a přírodu i v odlehlých místech ostrova. Přidejte se k nám a přijďte si „projít" tento skvost přírody.

 

Kontakty

www.naboso.org

Termíny