Blues Session

Hudba

Dobří muzikanti se vrací... V případě skupiny Blues Session máme na mysli Ondřeje Konráda, hráče na foukací harmoniku a zároveň nejvyhledávanějšího studiového hráče svého nástroje u nás, Kubu Zítka, hráče na klávesy, dále je to Michal Gera, téměř klasik české trubky, Jiří Zelenka známý to bubeník z ETC..., kytarista Pavel Skála rovněž ETC..., Olin Nejezchleba ( Marsyas, ETC, Trio Ivana Hlase), Jiří Hála saxofon a ještě několik jejich kolegů, kteří se sešli po letech v obnoveném Blues Session.

Blues session je původně příležitostně sestavená kapela, která doprovázela Petra Kalandru od počátku osmdesátých let do poloviny devadesátých. Byla to vlastně sestava kamarádů, kteří mu pomohli s jedním koncertem a pro velký úspěch dostali nabídku hrát vklubu na Chmelnici. Kapela si narychlo dala jméno Blues session. Postupně přibývaly další koncerty, střídali se muzikanti. Charakter a atmosféru koncertů napovídalo slovo "session" vnázvu, mající původ ve výrazu "jam session" tedy něco jako volné předem nepřipravené muzicírování. Ondřej konrád charakterizoval dřívější koncerty Blues Session takto: „ Asi to byl mišmaš, vlastně trošku nalíznutý jam. I když se všechno točilo kolem Petra, fungovala přirozená demokracie. Kdo chtěl sólovat, sóloval ad libitum, kdo si chtěl zazpívat, nic mu nebránilo. Jakž takž jsme měli cosi připravené - a ne všechno mohlo optimálně vyjít. Přišli si neplánovaně zahrát další muzikanti, protože Petr míval ve zvyku zvát k jammování kdekoho, to byla vlastně podstata toho právě se rodícího podniku. Zřejmě v těch večírkách byla jakási autenticita."

Dnes jejich repertoár tvoří zvětšiny písně, které hrávali s Petrem Kalandrou tedy, české verze např. Boba Dylana J.J.Calea, Neil Younga , Toma Waitse, Hudie Leadbellyho, tradicionály a taky skladby Olina Nejezchleby, známé zkoncertů a alb ETC... Petr Kalandra se stejně jako američtí folkaři, sám doprovázel na harmoniku, což dávalo jeho písním zvláštní půvab. Jeho harmonikářskou roli naštěstí převzal výtečný harmonikář Ondřej Konrád, zpěv leží na cellistovi a šoumenovi Olinu Nejezchlebovi.
České verze mají zajímavé texty, není to ale žádný div. protože jejich autory jsou např. Zdeněk Rytíř nebo Petr Kalandra, kteří dokážou skvěle přebásnit folkblueosvé standardy do česky zpívatelné podoby. Texty a ukázky jsou kvidění a slyšení na www.bluessession.cz

Protože členové Blues session mají i jiné hudebné povinnosti, nevystupuje skupina zrovna tak často, jak by mohla podle zájmu. Proto jsou také jejich koncerty nevšední záležitostí.

Účinkují

Olin Nejezchleba, Ondřej konrád, Pavel Skála, Michal Gera, Kuba Zítka, atd..

Kontakty

www.npsklepy.cz

Termíny