NPÚ-ÚOP v Liberci zahajuje druhou fázi reinstalace SZ Hrubý Rohozec

Volný čas
Expozice ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze na státním zámku Hrubý Rohozec přestala po 42 letech existovat. Místnostem, v nichž byla prezentována expozice bytové kultury a odívání od renesance po secesi, bude navrácena původní podoba známá z historických fotografií.

Od dubna 2010 se mohou návštěvníci Hrubého Rohozce těšit na obnovené pokoje prvního patra zámku. Jedná se o pánské apartmá (pracovna, lovecký salon a ložnice Mikuláše Vladimíra Des Fours - Walderode), dámské apartmá (salon a ložnice hraběnky Gabriely Karolíny Des Fours - Walderode), chodbu s náhledem na dobou toaletu a předpokoj. Ve druhém patře bude původní podoba navrácena klenutému a zelenému pokoji.

Dlouholetá prezentace umělé expozice na státním zámku Hrubý Rohozec vyvolala v laické i odborné veřejnosti mylnou představu, že tento památkový objekt postrádá své původní vybavení. Opak je však pravdou - na Hrubém Rohozci se dochovalo nepřeberné množství kmenového nábytku, portrétů, obrazů, rodinných fotografií, skla, keramiky a porcelánu, zbraní, hraček a dalších mnohdy kuriozních předmětů. Vzhledem k tomu, že mobiliář zapůjčený Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze byl prezentován ve většině zámeckých místností, byly původní předměty odsouzeny k několik desítek let trvajícímu "pobytu" ve sklepích, na půdách a v dalších vesměs klimaticky zcela nevhodných prostorách. Prováděná reinstalace interiérů Hrubého Rohozce umožní navrátit tyto předměty zpět do důstojného prostředí.

Pracovna hraběte Mikuláše Vladimíra Des Fours - Walderode - expozice renesance (stav v roce 2009)

Pracovna hraběte Mikuláše Vladimíra Des Fours - Walderode (fotografie z roku 1932)

 

státní zámek Hrubý Rohozec | NPÚ-ÚOP v Liberci
1. etapa reinstalace | odborná sdělení | interiérové instalace

 

Termíny