Velikonoce na Dlaskově statku

Výstava, Pro děti

Muzeum Českého ráje v Turnově Vás srdečně zve na

Velikonoce na Dlaskově statku a otevření nové stálé expozice Na statku od Tří králů do Vánoc

V SOBOTU 3. DUBNA 2010 10.00 - 17.00 HODIN  

Pro děti jsou připraveny tradiční velikonoční dílny, pletení pomlázky,barvení a dekorace vajíčeka pečení. Připraven je i tradiční velikonoční trh sukázkami lidových řemesel Pojizeří, velikonoční občerstvení.

Vstupné: děti 20,- Kč, dospělí 40,- Kč

Nová stálá expozice Na statku od Tří králů do Vánoc Nová stálá expozice naváže na výstavu Vbabiččině kuchyni, kterou muzeum připravilo vzávěru roku 2009. Přiblíží návštěvníkům Dlaskova statku hlavní zdroje potravin pro přípravu jídel - suroviny získané rostlinnou zemědělskou produkcí - obiloviny, luštěniny, zelenina, maso skotu, prasat, drůbeže,mléčné výrobky, vejce a med. Dále potraviny získané lovem (lesní a polní zvěř, ryby) a sběrem (borůvky, maliny, trnky, lesní jahody, houby, ale i kořínky, šťávy ze stromů). Ale také pokrmy, které se vPojizeří nejčastěji vařily. Nejrůznější druhy polévek, omáček, bezmasých pokrmů zbrambor, obilovin a luštěnin, sváteční pokrmy zmasa a zeleniny a také pečivo,které neodmyslitelně patřilo na všední i svátečnístůl. Návštěvnícise seznámí nejen se stravou všedních dnů, ale také stím, cose připravovalo o svátcích - při otevření nové expozice shlédnou prostřený velikonoční stůl a seznámí se s recepturami na pokrmy, které hospodyně ve vesnicích vpovodí Jizery o Velikonocích připravovaly.

Účinkují

PROGRAM: 10.00 pohádka vpodání loutkářského souboru Na židli 11.00 otevření nové stálé expozice Na statku od Tří králů do Vánoc 11.30 vyhlášení soutěže o nejlépe nazdobenou kraslici 12.00 říkanky, hádanky a soutěže pro děti sEvou Kordovou 13.00 vystoupení folklórního souboru Jizera 13.30 vynášení „Smrti" vpodání dětského folklórního souboru Jizerka 14.00 pohádka Sváťova loutkového dividla 15.00 vystoupení folklórního souboru Krkonošský Horal

Termíny