Stavovské divadlo

Divadlo

Stavovské divadlo (dříve nazýváno Hraběcí Nosticovo divadlo, za komunismu Tylovo divadlo) je historické divadlo umístěné v Praze na Starém Městě na Ovocném trhu v městské části Praha 1.

Divadlo bylo postaveno díky významnému osvícenému vlastenci – Františku Antonínu Nosticovi-Rieneckovi. Věnoval na to svůj pozemek a získal souhlas od císaře Josefa II. Nápis na budově práví, že ho zasvětil „Vlasti a Múzám“ – „Patriae et Musis“. Sedmého června 1781 byl položek základní kámen divadla. Architektonický návrh budovy vypracoval hrabě Künigel a stavbu, trvající dva roky, řídil dvorní stavitel Antonín Haffenecker. Divadlo je vybudováno v klasicistním stylu a poprvé bylo otevřeno 21. dubna roku 1783 Lessingovou tragédií Emilia Galotti. V té době byla kapacita do divadla tisíc diváků. Později byla kvůli pohodlí snížena na dnešních 659 míst.

První českou hrou hranou ve Stavovském divadle bylo historické drama se zpěvy – Břetislav a Jitka od Václava Tháma. Po smrti Františka Nostice bylo divadlo prodáno českým stavům a přejmenováno na Stavovské

Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady.

Termíny