Rodina Odvedle

Volný čas, Pro děti

Rodina Odvedle spojuje lidi různých národností

Adi Hasanbašić ze Sarajeva žije se svou přítelkyní v České republice od září 2016.  Aby se Adi v ČR necítil tak sám, seznámila ho kamarádka s projektem Rodina Odvedle, kterou již od roku 2004 pořádá Slovo 21, z. s. „Byla to pro nás skvělá příležitost se blíže seznámit s českou rodinou, její kulturou a zvyky, " vysvětluje Adi důvod své účasti v projektu.

Máte již české přátele?

V České republice máme několik česko-balkánských přátel.  Myslím, že i v rámci projektu - sekání  s českou rodinou jsme získali další. Bylo to velice příjemné, komunikovali jsme v anglickém jazyce a návštěva trvala skoro šest hodin.

Jaký byl oběd?

Oběd byl výborný, moc nám chutnalo. Rodina pro nás uvařila několik tradičních českých jídel, ale protože já i má přítelkyně jsme vegetariáni, tak je vařili bez masa. Hostitelé pro nás také připravili několik druhů sladkých jídel, pili jsme čaj a víno a poslouchali českou hudbu.

Věděl jste dopředu, k jaké rodině jdete na návštěvu?

Asistent nám vše vysvětlil a o rodině podal základní informace, to samé získala i hostitelská rodina o nás - například to, že jsme vegetariáni, z jaké země pocházíme a zda máme děti.

Jaký jste měl ze setkání dojem?

To setkání bylo fajn, zkušenost velice zajímavá. Určitě bych projekt doporučil i dalším lidem, kteří chtějí blíže poznat jinou kulturu a navázat kontakt. Podle mě je to výborný projekt a nápad, který by se měl ale opakovat častěji, třeba každých šest měsíců. 

Co Vás na české kultuře nejvíce překvapilo?

Pokud bych měl srovnat balkánskou nebo bosenskou kulturu s českou, tak podle mě jsou Češi více uzavření nežli my. Je pro mě někdy těžké u Čechů rozpoznat, zda se jim něco opravdu líbí nebo ne.  Oni říkají například, že se jim něco líbí, ale jejich neverbální komunikace tomu neodpovídá. To je jeden z mých postřehů ve srovnání s naší kulturou.

Zaujal Vás rozhovor s panem Adim? I Vy můžete prožít neobvyklé setkání, stačí se pouze přihlásit do projektu Rodina Odvedle

Rodiny cizinců a Čechů se setkají u netradičního oběda v neděli 26. listopadu 2017 ve 13 hodin. Jedna z rodin připraví oběd pro druhou dosud neznámou rodinu a pohostí je ve své domácnosti. Rodiny tak budou moci ochutnat tradiční speciality, popovídat si o kultuře, tradicích, životě, ale především  naváží kontakty. 

„Jakmile se rodiny přihlásí, snažíme se je spojit na základě věku, koníčků a zájmů, jazyků a pochopitelně místa bydliště, a to jednoduše proto, aby členové obou rodin měli dost společných témat k rozhovoru,“ vysvětluje postup setkání Ljiljana Batovanja, koordinátorka projektu a dodává, že po celou dobu přípravy a setkání je přítomen asistent, který napomáhá ke sblížení rodin.

Více informací a přihlášku naleznete na http://www.slovo21.cz/index.php/projekty-cizinci/rodina-odvedle

Kontakty

www.slovo21.cz

Termíny